29 Март, 2026

Адвокатите напират да участват в съдебната реформа

Адвокатите напират да участват в съдебната реформа

Асоциация "Адвокати за промяна" настоя българската адвокатура да бъде включена в реформите в съдебната система с мотива, че е реален участник в нея. Дни преди избора на председател на Софийската адвокатска колегия, от гилдията коментираха проблемите и казаното в доклада на Европейската комисия.

От адвокатската колегия изявиха готовност активно да се включат в процеса по обновяване на законодателството и реформите в съдебната система. От асоциацията представиха кандидата си за председател на Софийската адвокатска колегия – адвокат Владислав Янев. Изборът ще се състои на 1 февруари, съобщи БНР.

Янев посочи, че един от основните фактори, за да се стигне до корупционна криза в съдебната система е несъвършенството на законодателството и несъвършения Закон за адвокатурата, който дава възможност техните права да бъдат ограничавани. Изготвен е и проект за промяна на закона, който предвижда актуализация на правата на адвокатите и регламентира по-строго техните задължения. Той е внесен в Народното събрание и предстои неговото гласуване.

За да бъде ефективен адвокатския труд очакването е за адекватни мерки от Европа, каза Янев и добави, че докладът на ЕК не е напълно реален:

Тъй като до момента 7 години се правят мониторингови доклади, които за наше огромно учудване и съжаление е изготвят без участието на българската адвокатура и без анкета сред българския народ. Лично моето убеждение е, че тези доклади са недостатъчно обективни, поради това, че са изготвени единствено на база срещи на проверяващите с магистрати, без участието на адвокатите, без допитване до българския народ и мерките, които се взимат от Брюксел, са недостатъчно ефективни и се стига до една смехотворна ситуация седем години да се отчитат нередности и нужди за развитие на правосъдната система и едновременно с това седем години в тези доклади да се отчита някакъв напредък. Е как така хем има критики, хем имало някакъв напредък?

Сподели:

Коментари (0)

Прокурорският син повел банда с маски и пушки срещу служител на ГДБОП

Прокурорският син повел банда с маски и пушки срещу служител на ГДБОП

В отговор служителят е произвел изстрели във въздуха със законно притежавано оръжие. Непосредствено след това маскираните лица преустановили действията си, качили се в автомобила и напуснали мястото

Янкулов  освободи от длъжност началника на затвора в София

Янкулов освободи от длъжност началника на затвора в София

Подаването на оставката идва, след като дисциплинарното производство срещу него бе прекратено, поради липса на достатъчно доказателства за извършено дисциплинарно нарушение

СГС не уважи искането за предсрочно условно освобождаване на Евелин Банев – Брендо

СГС не уважи искането за предсрочно условно освобождаване на Евелин Банев – Брендо

Той следи делото посредством онлайн връзка. Потвърди пред съдия Стоян Михов от СГС, че се отказа от участието на адвокат Силвия Найденова от производството.