Срещу бизнесмена са повдигнати обвинения за ръководене на организирана престъпна група за пране на пари
Апелативният спецсъд решава дали да остави в ареста Ветко Арабаджиев. Срещу бизнесмена са повдигнати обвинения за ръководене на организирана престъпна група за пране на пари и данъчни престъпления. Арабаджиев беше екстрадиран от Испания у нас в началото на месеца.
Преди седмица, спецсъдът остави Ветко Арабаджиев в ареста. В мотивите си магистратите посочиха, че има опасност да се укрие или да извърши друго престъпление. Съдът прецени още, че ако е на свобода, той може да манипулира доказателствата или да повлияе на свидетели в процеса.
Семейство Арабаджиеви бяха обявени за издирване с европейска заповед за арест през август 2018 г. А при спецакцията тогава разследващите откриха 10 милиона лева, в различна валута в хотел Маринела в столицата.
Испанските власти задържаха Ветко и Маринела Арабаджиеви на 7 март тази година в градчето Кабрера де Мар в близост до Барселона. Двамата са обитавали имот, собственост на българина Георги Семерджиев. Така половин година след като започна международното му издирване, Арабаджиев беше екстрадиран у нас.
Засега обаче няма решение от испанските власти за екстрадицията на съпругата му - Маринела. Причината - производството за нея все още не е приключило. По делото е обвинен и синът на Арабаджиеви - Вълчо. Наскоро той беше пуснат от ареста под гаранция от половин милион лева.
Още от Закон и ред
Съдът постанови: Постоянен арест за похитителя на Наталия
Прокуратурата повдигна 4 обвинения на Симеонов, като най-тежкото е за отвличане при опасен рецидив, заради което може да получи присъда и присъда "доживотен затвор"
Между 10 и 20 г. затвор или доживот заплашват пастрока на Наталия
„Съмнявам се да получи доживотен затвор, защото от европейските институции получаваме сигнали, че това наказание е нехуманно, тъй като не дава перспектива на осъдения", заяви говорителят на Окръжната прокуратура във Варна Радослав Лазаров
Прецедент: Държавите членки на МНС гласуват за отстраняването на гл. прокурор Карим Хан
В 24-годишната история на Международния трибунал за първи път провежда вот за освобождаване на своя главен прокурор