8 Април, 2026

Българската общност в Чикаго притеснена за бъдещето на църквата “Св. Иван Рилски”

Българската общност в Чикаго притеснена за бъдещето на църквата “Св. Иван Рилски”

Българската общност в Чикаго е притеснена за бъдещето на църквата “Св. Иван Рилски - Чудотворец”. Причината са безкрайните нерешени съдебни спорове, които да определят собствеността, съобщава БНР.

От основаването си през 1996-а година църквата е под юрисдикцията на Американската православна църква, но свещеникът Валентин Ноцков, служи на български. През 2008-а година той е разпопен от Светия синод в България. Но въпреки предупрежденията и писмата, свещеникът продължава да води службите, а в Американската православна църква, по неизвестни причини, не забелязват писмото за неговото разпопване. 

Съдът се произнесе, че въпреки настояванията, църквата “Св. Иван Рилски - Чудотворец” в Чикаго остава към православната църква в Америка, а не към Светия синод в България. Разпопването на Валентин Ноцков е признато и той е отстранен. Службите вече се водят на английски, а свещеникът е украинец.Ноцков уверява, че това е временно и че от България ще дойде друг свещеник. Въпреки това не се знае дали църквата Чикаго няма да бъде асимилирана.

Сподели:

Коментари (0)

Служебният министър Янкулов иска ВСС да уволни дисциплинарно прокурор Емилия Русинова

Служебният министър Янкулов иска ВСС да уволни дисциплинарно прокурор Емилия Русинова

Искането на Янкулов е мотивирано с предоставената и на съдебните кадровици справка от МВР, според която през юни и август Емилия Русинова - тогава заместникапелативен прокурор на София, е пътувала до съседни държави с Петьо Петров-Еврото

Москва: В Персийския залив има риск от радиационна катастрофа, надминаваща тази в Чернобил

Москва: В Персийския залив има риск от радиационна катастрофа, надминаваща тази в Чернобил

Всичко това се случва на фона на продължаващите пета година атаки на Русия в Украйна - именно срещу гражданска инфраструктура

Янкулов предлага МС да оттегли българските кандидатури за европейски прокурор

Янкулов предлага МС да оттегли българските кандидатури за европейски прокурор

Той каза, че е наясно с риска новата процедура да се забави и да не приключи до юли, когато изтича мандата на Теодора Георгиева