Бившият кмет на община Кочериново Костадин Катин влиза в затвора за 4 години заради злоупотреба със служебно положение и превишаване на правата си. Това е първият кмет в Югозапада, който има ефективна присъда.
Той беше признат за виновен за това, че в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение за периода 2008-2009-а година, е превишил властта и правата си, като е издал позволителни за сеч и извозване на дървесина - тополи, представляващи гори, част от горския фонд. Освен това Катин е подбудил свидетели съзнателно да потвърдят неистина по време на воденото срещу него досъдебно производство.
Костадин Катин има зад гърба си почти два кметски мандата. Вторият бе съпровождан от редица скандали, свързани най-вече с проваления проект за изграждане на регионален завод за преработка на отпадъци и съмнения за източване на пари.
Делото продължи повече от три години. На 22-ри февруари 2011-а Катин бе отстранен от длъжността кмет на община Кочериново. На 15-и юли същата година Окръжната прокуратура внесе обвинителния акт в съда. Бившият кмет изтърпява присъдата при първоначален общ режим. За същия период от време той е лишен от право да заема държавна и обществена длъжност, свързана с управление на държавна и общинска собственост.
Още от Закон и ред
В ход е процедурата „Мавродиев“: СГП подготвя документите за екстрадицията му от Сърбия
Те трябва да бъдат предоставени в Сърбия, за да се тръгне към конкретна процедура по връщането на бившия изпълнителен директор на ББР в България
Корпорация КУБ: Съдействаме на всяка инспекция, парцелите са закупени законно през 2022-2024 г.
"Нашата цел е да не оставяме купувачите сами да се справят с бюрократичната система и да им осигурим достъп до адекватна правна защита"
ЕК предупреди България за недобре приложени разпоредби по правна помощ за заподозрени
Правото на ЕС гарантира защитата на основните права на заподозрените и обвиняемите, което включва и лицата, издирвани по силата на европейска заповед за арест