От няколко дни на книжния пазар е сборникът „Тълкувателни решения и постановления на ВКС (респ. ВС) на Република България по наказателни дела (1957 – 2015)“, който съдържа постановления на пленума, тълкувателни решения и тълкувателни постановления на ВКС (респ. ВС) за период от петдесет и осем години: от 1957 г. до 2015 г. включително. В него са включени всички постановления на пленума, тълкувателни решения и тълкувателни постановления на ВКС и ВС за посочения период, постановени по повод действието на Наказателния кодекс и на Наказателно-процесуалния кодекс. Включени са и актове на висшата съдебна инстанция, които тълкуват разпоредби и от други нормативни актове – Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, Закона за административните нарушения и наказания, Закона за гражданска конфискация, Закона за съдебната власт, и др. За улеснение на читателя в края на сборника е включен и Указател на публикуваните постановления, тълкувателни решения, тълкувателни постановления. Сборникът включва близо 200 съдебни акта и е издаден от издателство „Нова звезда“.
През значителния период от време (1957 – 2015), който обхваща сборника, са настъпили редица конституционни и законодателни промени. Независимо от това – в него са поместени решения, които са непреходни по своята правна природа. В тях се съдържа есенцията на наказателното и на наказателно-процесуалното право. Има редица юридически съждения, които биха били безценен принос към знанията и уменията на всеки съдия, прокурор, следовател, разследващ полицай, както и на другите юристи с професионален интерес към наказателно-правната материя.
Изложението е систематизирано и е придружено с кратки бележки и коментари на съставителите: доц. д-р Веселин Вучков (бивш вътрешен министър) и д-р Евгени Стоянов. След подаването на оставка през м. март 2015 г. В. Вучков продължи с преподавателска практика в Югозападен университет „Н. Рилски“ – Благоевград и в Академията на МВР – София. През м. септември т. г. бившият вътрешен министър издаде монографията „Образуване на досъдебно производство (актуални проблеми)“, изд. СИБИ.
Още от Закон и ред
Божанов: Хора с прякори са заграбили държавни и общински имоти във Варна след фрапантни нарушения на прокуратурата
Разкритието е направено въз основа на скандални документи, от които става ясно, че организирана престъпна група е фалшифицира нотариални актове , за да завзема имоти на държавата и общината
КС отмени спорното решение за Съвета за мир на Тръмп: парламентът е надхвърлил правомощията си
Конституционните съдии единодушно приеха, че Народното събрание не може чрез свои решения да задължава Министерския съвет да инициира процедура по ратифициране на международен договор
Документите говорят: Има връзка между престъпните мрежи на Петьо Еврото и Нотариуса, според таен свидетел
Според бившата съпруга на Нотариуса същият юрист е посещавал редовно частния „SS клуб“ и заедно с Божанов е „оправял дела“. По-рано тази година прокуратурата също го освети като защитен свидетел, но по дело срещу Еврото