Във вчерашните дебати в Брюксел за отпадане на Механизма на наблюдението върху страната ни (Механизъм за сътрудничество и проверка (МСП), председателят на ВАС, главният инспектор и главният прокурор са изразили „странни позиции“. Това мнение изрази в коментар по БНР членът на Висшия съдебен съвет Соня Найденова.
“Този дебат до момента, поне във ВСС и сред професионалната магистратска общност в страната, не е воден. Някак си ми се струва, че един такъв разговор първо би следвало да се проведе в нашата страна с всички ангажирани институции, които са под наблюдение по силата на Механизма за сътрудничество и проверка. Трябва просто да си кажем, защо говорим напоследък постоянно, че се изморихме от този механизъм, че той е изчерпан. Нека да видим къде са причините - дали те са в самия механизъм или причините не са в тези институции, които отговарят за покриването на тези препоръки. Тези препоръки са поставени още в присъединителния договор, по силата на който България стана член на ЕС”, аргументира позицията си Найденов.
Още от Закон и ред
Съдът в Монтана отмени отстраняването на кмета на Лом
В края на май Районният съд в Лом постанови Цветан Петров да бъде временно отстранен от длъжност
Бивш шеф на "Митница-Пловдив" отива на съд за злоупотреба с власт
Съдопроизводството е започнало по обвинителен акт на Софийската градска прокуратура, внесен в съда през юни
Институтът за пътна безопасност праща първи министър на Радев на гл. прокурор
Повод за острата реакция стана гостуването на арх. Иван Шишков в сутрешния блок на bTV, където организацията критикува пълното отсъствие на неудобни въпроси от страна на водещите