"Има повишен интерес към обирите на банкомати и последователност при извършването им", коментира пред БНТ депутатът от ГЕРБ и експерт по охрана и сигурност Маноил Манев.
"Фактите са такива, че едни 100 000 лева се слагат в метална касетка и стоят в банкомата, който често е на улицата. Това е голямо изкушение за престъпния свят", посочи Манев.
По думите му собствениците на банкоматите трябва да вземат по-сериозни мерки за охрана.
"Един банкомат може да бъде защитен много добре – така, че да не представлява интерес за престъпниците. Това е уникално престъпление. Единственият губещ от него е обществото, защото се поражда напрежение. Банката има практика да застрахова парите си, застрахован е и самият банкомат", уточни Манев.
Той обясни, че в закон ще бъдат записани нови изисквания за обектите под охрана.
"Вярно е, че това пада на плещите на охранителните фирми, но те пък ще могат да предявяват финансови претенции при подписването на договорите за охрана", добави депутатът.
Според него най-вероятно повече от една група извършва зачестилите обири на банкомати.
"Най-вероятно хора от една група преминават в друга и се специализират. С това престъпление се занимават хора, които имат дългогодишна практика в престъпния свят", каза още Маноил Манев.
Още от Закон и ред
Жалба в съда срещу отказа Пеевски да бъде заличен като член и лидер на ДПС
Софийският градски съд отказа вписване на промени в регистъра на политическите партии по партидата на ДПС
ШОК: Сърбия пусна на свобода българския „крал на контрабандата“!
Никола Николов – Паскал
Прокуратурата: Кирил Петков е предаден на съд
От обвинението днес представиха официалното съобщение по обвинението