24 Март, 2026

Експерти от ЕК ще гледат под лупа реформите в прокуратурата

Експерти от ЕК ще гледат под лупа реформите в прокуратурата

Експерти от Службата за подкрепа на структурните реформи към Европейската комисия ще помагат на България с независима експертиза за дейността на прокуратурата, а при необходимост - и за изготвянето на новата наказателна политика. 

Това е договорено на работна среща на министъра на правосъдието Екатерина Захариева с директора на Службата Мери Маккарти, съобщи пресцентърът на Министерството на правосъдието. В хода на срещата са обсъдени възможностите за предоставяне на техническа експертна помощ за изпълнение на препоръките в евродоклада по Менизма за сътрудничество и оценка.

Най-важните области, в които ще получим експертна помощ от ЕК, са реформата в прокуратурата, изработването на нова наказателна политика и работата на вещите лица по изготвяне на съдебни експертизи. 

„За промените в НК се нуждаем от изцяло нова наказателна политика, съобразно европейските стандарти, реалистичният срок за тези промени е края на 2017 г.“, подчерта правосъдният министър Екатерина Захариева и допълни, че има пълна подкрепа за съдебната реформа от правителството.

Работата по анализа на евроекспертите се очаква да започне не по-късно от средата на април т.г. Сред коментираните възможности за осъществяването на независим анализ на работата на прокуратурата са отчетността, прозрачността, натовареността, кариерно развитие, системата за атестиране, обучение и повишаване, както и независим доклад за работата на разследващите органи и специализирани структури в рамките на прокуратурата. 

Сподели:

Коментари (0)

Агенцията по вписванията отказа да заличи Стефка Костадинова като шеф на БОК

Агенцията по вписванията отказа да заличи Стефка Костадинова като шеф на БОК

Причините са - установени пропуски във внесеното искане от страна на адвоката на Костадинова до институцията

Съдът във Варна отложи делото срещу Благомир Коцев

Съдът във Варна отложи делото срещу Благомир Коцев

От прокуратурата поставиха в престъпния сговор и депутат от действащия парламент, без да посочват името му и без да има обвинение срещу народен представител

Иван Анчев: Ако Петьо Еврото е задържан в Сърбия, влизаме в доста сложна процедура за екстрадация

Иван Анчев: Ако Петьо Еврото е задържан в Сърбия, влизаме в доста сложна процедура за екстрадация

България е поискала съдействие от своята северозападна съседка по линия на Интерпол, защото Сърбия не е член на Европол