Акция срещу нелегалната сеч се провежда на територията на Държавно ловно стопанство Тервел. Според специалистите зимата е сезонът, в който рязко скача незаконната сеч, а цели фамилии се прехранват с продажбата на дървесина.
В акцията се включиха мобилни екипи от тервелското и от съседните териториални поделения на Агенция по горите.
За
година и половина са конфискувани над 20 кубика дървесина, 8 каруци и 6
автомобила, специално оборудвани за превоза на дървата.
Едно от
големите незаконни сечища се намира между селата Жегларци и Орляк.
Незаконния добив на дърва става през нощта. Секачите са оборудвани с
фенери, лампи и моторни резачки, чийто шум умело заглушават. Често в
опит да заловят бракониерите, горските стражари стават техни жертви.
Такъв
е случаят на Мустафа. Преди две години по време на дежурство попадат на
нарушители, които веднага се разбягват. Но след това апашите настигат
стражарите. Мустафа се е отървал с черепно-мозъчна травма.
За да се
пресече порочната практика, горските служители приканват хората да не
купуват нелегални дърва. Най-често жертви на нелегалните търговци са
възрастни хора, които накрая освен че остават без дърва, трябва да плащат
и високи глоби.
Още от Закон и ред
Майката на Николай Златков с още "спорни факти и неудобни истини" по казуса "Петрохан/Околчица"
Истината започва с фактите, а досега вече половин година слушаме само внушения
Прокуратурата стартира проверки на мантинелите и настилките по АМ "Струма"
Действията са предприели след като в района на Мало Бучино на 25 юни ТИР навлезе в насрещното движение, помитайки предпазната мантинела, и премаза автомобил - две деца и мъж загинаха на място, а други двама души са в тежко състояние
Шеф на ВиК-Несебър и негов заместник са задържани при акция на МВР
На този етап не се дават подробности за ареста им, дали не са им повдигнати обвинения