6 Декември, 2025

Искров и Нели Кордовска са давали указания за предоговаряне на депозитите в КТБ

Искров и Нели Кордовска са давали указания за предоговаряне на депозитите в КТБ

Прокуратурата е изискала днес от БНБ всички указания, които са били давани във връзка със запитвания на квесторите в КТБ за предоговаряне на преференциални банкови депозити. Това каза главният прокурор Сотир Цацаров, като потвърди, че указания за това са давали както управителят на Централната банка Иван Искров, така и шефът на Банковия надзор Нели Кордовска.

Обвинител номер едно обеща бързо разследване, но отказа, към днешна дата, да очертае кръг от виновни или отговорни за предоговарянето на депозити на физически и юридически лица от преференциални в гарантирани. Че такива вече има, стана ясно. Дали обаче това е било направено в нарушение на закона, главният прокурор отказа да каже с аргумента, че няма да раздава присъди на тротоара.

Дотук обаче е ясно, че Искров, Кордовска и други длъжностни лица са давали становища по запитвания на квесторите за предоговаряне на преференциални депозити. Ясно е, че има договори, които са били предсрочно прекратени, когато КТБ затвори, но и такива, които са били предоговорени. Пътят на вторите ще се проследи подробно, за да стане ясно дали тези договори са стигнали до Фонда за гарантиране на влоговете, дали са били изплатени сумите по тях. Има известни имена сред тези, които са с преференциални депозити, каза главният прокурор, отказа да съобщи имена, но и директно потвърди, че сред тях е и това на Иван Костов, съобщи БНР.

Сподели:

Коментари (0)

Ченалова и Румен Гечев с подвеждащи съобщения, че Общия съд на ЕС е дал ход на исковата им молба срещу еврото

Ченалова и Румен Гечев с подвеждащи съобщения, че Общия съд на ЕС е дал ход на исковата им молба срещу еврото

Зад цялата хибридна ситуация прозират интереси на президента Радев и партиите „Величие“, „Възраждане“, МЕЧ и среди от БСП

По искане на европрокуратурата: Претърсват 80 адреса в България, шестима са задържани

По искане на европрокуратурата: Претърсват 80 адреса в България, шестима са задържани

Европейската прокуратура разследва престъпна група, действаща от 2019 г. насам, управляваща схема за измами с ДДС чрез сложна схема, която се възползва от правилата на ЕС за трансгранични сделки.

Олга Керелска, ВСС : Общите съдилища са подложени на кадрови геноцид

Олга Керелска, ВСС : Общите съдилища са подложени на кадрови геноцид

Керелска обясни, че първоначално е подкрепила предложението на КАК за съкращаване на бройки от окръжни и апелативни съдилища, но впоследствие е размислила.