5 Декември, 2025

Иво Прокопиев завежда дела срещу Бареков

Иво Прокопиев завежда дела срещу Бареков

Иво Прокопиев обяви, че заедно с адвокатския му екип подготвя завеждането на нова серия дела срещу евродепутата Николай Бареков заради разпространените в последните седмици множество неверни твърдения, обиди и клевети. Те са срещу самия Прокопиев, близките и бизнеса му. "Това поведение е обществен рецидив. В миналото г-н Бареков няколко пъти е повеждал подобни кампании срещу мен, за което вече е осъден за същите или подобни твърдения и обидни квалификации", посочва Прокопиев.

Той вече осъди на две инстанции Бареков и сайта му  за причинени вреди, чрез разпространени клевети и обиди за над 30 хил. лева обезщетение, лихви и разноски. Предстои произнасяне на третата инстанция, но обезщетенията са събрани. Издателската група "Икономедиа" също заведе и спечели дело срещу Николай Бареков за използването на снимки без разрешение и без заплатени авторски права. Делото е потвърдено на две инстанции, обезщетенията също са събрани, посочва Прокопиев в съобщение до медиите.

Той припомня, че и през 2012 г. е завел наказателно дело от частен характер за клевета с допуснат граждански иск от 1 млн. лв. - до момента най-високият допуснат граждански иск в България. Във финалната фаза на делото Бареков получава депутатски имунитет като член на Европейския парламент. По тази причина делото към момента е временно прекратено. При отпадане на имунитета му то е бъде възобновено, посочва Прокопиев.

"Независимо от агресивните опити правосъдието да бъде похитено, вярвам че България е правова държава. Ще продължа да завеждам нови искове срещу г-н Николай Бареков и всички други фалшиви говорители, които изпълняват главните роли в поръчковите медийни кампании за дискредитиране на неудобните обществени фигури", казва бизнесменът. Допълва, че тези кампании нямат общо нито с истината, нито с журналистиката, а целят единствено защита на властващия корупционен модел на държавно управление.

Сподели:

Коментари (0)

Ченалова и Румен Гечев с подвеждащи съобщения, че Общия съд на ЕС е дал ход на исковата им молба срещу еврото

Ченалова и Румен Гечев с подвеждащи съобщения, че Общия съд на ЕС е дал ход на исковата им молба срещу еврото

Зад цялата хибридна ситуация прозират интереси на президента Радев и партиите „Величие“, „Възраждане“, МЕЧ и среди от БСП

По искане на европрокуратурата: Претърсват 80 адреса в България, шестима са задържани

По искане на европрокуратурата: Претърсват 80 адреса в България, шестима са задържани

Европейската прокуратура разследва престъпна група, действаща от 2019 г. насам, управляваща схема за измами с ДДС чрез сложна схема, която се възползва от правилата на ЕС за трансгранични сделки.

Олга Керелска, ВСС : Общите съдилища са подложени на кадрови геноцид

Олга Керелска, ВСС : Общите съдилища са подложени на кадрови геноцид

Керелска обясни, че първоначално е подкрепила предложението на КАК за съкращаване на бройки от окръжни и апелативни съдилища, но впоследствие е размислила.