Конституционният съд образува дело по искането на омбудсмана Мая Манолова срещу т.нар. такса "юрисконсулт".
Манолова настоява да се премахне правилото на юрисконсултите да се присъждат "адвокатски" възнаграждения. Поводът е, че по делата на топлофикациите се определят суми, които не отиват за юрисконсултите, а влизат по сметките на търговските дружества, пише "Сега".
Искането е за отмяна на чл.78 ал.8 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК) и чл.161 ал.1 изр.3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Първият текст гласи:
"В полза на юридически лица и еднолични търговци се присъжда и адвокатско възнаграждение, ако те са били защитавани от юрисконсулт". Правилото се прилага и по административните дела. Иска се отмяна и на разпоредбата в ДОПК, че "на администрацията вместо възнаграждение за адвокат се присъжда юрисконсултско възнаграждение в размера до минималното възнаграждение за един адвокат".
Според омбудсмана тези разпоредби противоречат на конституцията в частта й за принципа на правовата държава, неприкосновеност на частната собственост, на равни условия за стопанска дейност и на равенство в процеса.
В искането си Манолова посочва, че правилото е - съдът осъжда загубилия да плати само реално направените разноски на спечелилата страна. А юрисконсултът е служител на трудов договор при съответната страна и му се дължи трудово възнаграждение, което няма никаква връзка със стойността на предмета на делото (цената на иска).
Още от Закон и ред
Още 4 кандидатури за ВСС: бившият зам.-шеф на ВКС Евгений Стайков и трима прокурори
Според правилата за избор на членове на ВСС от парламентарната квота от 1 до 21 август всяко физическо или юридическо лице, институция или организация, може да предложи кандидатури на депутатит
Турция разследва за милиарди религиозна общност, основана от силистренец! Иззеха 200 кг златни кюлчета
Финансови операции са установени и с контрагенти в САЩ, Израел, Узбекистан, Индия, Казахстан, Мароко, Испания, Великобритания, Йордания, Босна и Херцеговина, Шри Ланка, Индонезия, Германия и Албания.
ГДБОП: Спирането на Zamunda, ArenaBG и Zelka извади България от Списък 301 на САЩ
Новите тенденции са свързани с „пране“ на трафик онлайн, казва ръководителят на Алианса за борба с аудиовизуалното пиратство Мируна Херовану