16 Април, 2026

Лозан Панов: Кметове и депутати саботират съдебната карта

Лозан Панов: Кметове и депутати саботират съдебната карта

Кметове, общински съвети и дори депутати са против изготвянето на съдебна карта, която трябва да разпредели равномерно натовареността на съдилищата в страната. Това заяви във Варна председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, който присъства на годишния отчет на Апелативния съд, пише topnovini.bg.

„Това обаче така или иначе трябва да се случи, защото в продължение на 25 години България се е променила. Имаме намаляване на населението в различни региони. Има райони, в които се концентрират граждани и там се повишава броят на делата, които се разглеждат. Няма как съдебната система да не реагира на тези обстоятелства, за да вземе адекватни решения. Това трябва да стане в диалог с обществеността, за да може се убедят всички, че трябва да се гарантира от една страна достъп до правосъдие, а от друга да се анализират реалностите“, посочи Панов.

Според него дейността на специализираните съдилища трябва да бъде подложена на обстоен анализ, а намаляването на броя на военните съдилища да продължи.

Сподели:

Коментари (0)

Сметната палата погна партийните финанси: дава на прокурор партията на Меглена Кунева след повторен гаф

Сметната палата погна партийните финанси: дава на прокурор партията на Меглена Кунева след повторен гаф

Проверката на Сметната палата е ключов механизъм за прозрачност, като чрез нея публично стават ясни и списъците с дарителите, подпомагали дейността на партиите през изминалата година.

Никола Николов-Паскал се призна за виновен за контрабанда и участие в ОПГ, споразумя се с прокуратурата

Никола Николов-Паскал се призна за виновен за контрабанда и участие в ОПГ, споразумя се с прокуратурата

Организираната престъпна група включва баща и син Марин и Стефан Димитрови, бившата шефка на митниците Петя Банкова и бившия главен секретар на МВР Живко Коцев

Ще има ли парад на  9 май? В Кремъл се опасяват от атака на ВСУ и покушение срещу  Путин?

Ще има ли парад на 9 май? В Кремъл се опасяват от атака на ВСУ и покушение срещу Путин?

Парадът на победата, който на 9 май традиционно се провежда в Москва и в повечето големи градове на Русия, тази година може да бъде отменен или проведен в съкратен формат.