Дълбоката реформа на съдебната система не може без промени в Конституцията, заяви в Пловдив председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов. Според него обаче това трябва да се извърши много внимателно, за да не се засегне независимостта на съдебната власт:
Това е само част от реформата, касае институционалната реформа - Висшия съдебен съвет. Естествено, когато вече има нови правила, като например две колегии, надявам се законодателният орган да се консолидира около идеята, гласуването във ВСС да бъде явно, а не тайно, както и начина на формиране на ВСС. Смятам, че съвсем нормално е ВСС да придобие едно ново лице, включително и с нов състав.
Друг структурен елемент на реформата е качеството на правораздаването, което зависи от нивото на юридическо образование, подчерта още Лозан Панов.
Според него в момента то е отдалечено от практиката, твърде много са и висшите училища, които предлагат различни нива на обучението, а това влияе негативно върху качеството на бъдещите кадри на съдебната власт.
В Пловдив председателят на ВКС присъства на годишния отчет на съдебните структури в Пловдивския апелативен район.
Още от Закон и ред
Божанов: Хора с прякори са заграбили държавни и общински имоти във Варна след фрапантни нарушения на прокуратурата
Разкритието е направено въз основа на скандални документи, от които става ясно, че организирана престъпна група е фалшифицира нотариални актове , за да завзема имоти на държавата и общината
КС отмени спорното решение за Съвета за мир на Тръмп: парламентът е надхвърлил правомощията си
Конституционните съдии единодушно приеха, че Народното събрание не може чрез свои решения да задължава Министерския съвет да инициира процедура по ратифициране на международен договор
Документите говорят: Има връзка между престъпните мрежи на Петьо Еврото и Нотариуса, според таен свидетел
Според бившата съпруга на Нотариуса същият юрист е посещавал редовно частния „SS клуб“ и заедно с Божанов е „оправял дела“. По-рано тази година прокуратурата също го освети като защитен свидетел, но по дело срещу Еврото