19 Март, 2026

Лозан Панов призова: Да извадят факти, че съм свързан с ДСБ

Лозан Панов призова: Да извадят факти, че съм свързан с ДСБ

Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов призова, ако има факти, доказващи, че има нещо общо с ДСБ, да бъдат извадени и ще поеме отговорност.

Поводът за изказването е, че преди два дни премиерът Бойко Борисов заяви, че все повече съдии се обвързват с партията на Радан Кънев.  "ВКС в лицето на Лозан Панов и СГС излизат, правят политически декларации и навсякъде срещат подкрепа на едни и същи хора. Те се ръководят от хора, които не се крият, че са близки с определени медии и определени хора", заяви лидерът на ГЕРБ, който посочи също и председателя на СГС Калоян Топалов. 

Днес Панов заяви пред журналисти, че е научил от медиите за това, че по някакви критерии е определен за някой, който е свързан с ДСБ. "По пътя на логиката и умозаключенията, анализирайкиединственият критерий, по който може да се направи свързване между мен и ДСБ, вероятно е това, че аз съм за радикална реформа в съдебната система и ще продължавам да го твърдя", каза висшият магистрат. Той подчерта, че не вижда други критерии, по които може да бъде свързван с един или друг политически формат и беше категоричен, че за да продължи да работи спокойно, би трябвало да бъдат изложени факти, а не просто твърдения.

"Ако има някакви факти или обстоятелства, които сочат, че от момента, в който съм председател на ВКС, имам нещо общо с ДСБ, моля нека се посочат. Ако има такива, като например дела, по които г-н Кънев е участвал, по който аз съм участвал или съм въздействал за решаването на такива дела, нека да се посочат и ще си поема отговорността, ако това наистина е така", категоричен бе Лозан Панов.  Той отказа да коментира по същество думите на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, че съдията, който го е осъдил на 4 години затвор, после е направил кариера именно по време на неговия мандат.  "Разбрах, че господин Цветанов смята, че прокуратурата е била заблудена за неговите дела, но не разбрах дали съдът е бил справедлив", каза само той.  Панов напомни, че именно ВКС оправда окончателно бившия вътрешен министър и попита риторично означава ли това, че е човек на ГЕРБ. И подчерта, че ВКС не е на никого - нито на ГЕРБ, нито на ДСБ.

"Очевидно е, че съществуват принципни различния в позициите на мен, като председател на ВКС и на главния прокурор, но това не са личностни противопоставяния", добави обаче шефът на ВКС.  Попитан дали смята, че ВСС трябва да излезе с позиция по повод коментарите на Борисов, Цветанов и Цацаров той отговори, че това ще е преценка на съдебните кадровици.  "Има представляващ ВСС и вероятно този въпрос може да бъде повдигнат, както и на Етичната комисия. Тъй като аз съм посочен във всички тези изявления, не смятам, че е редно аз да го повдигам, защото ще се приеме, че като по някакъв начин заинтересован, аз съм този, който въвежда тази тема", завърши Панов.

Сподели:

Коментари (0)

Майката на Николай Златков: Съдебно-медицинска експертиза  за Ивайло Калушев поражда сериозни съмнения

Майката на Николай Златков: Съдебно-медицинска експертиза за Ивайло Калушев поражда сериозни съмнения

"Сериозно ли е обяснението, че вече над 1 месец не може да се установи точната дата на смъртта", пита тя

Делото "Петков": Преди ареста на Борисов свидетелка е чула в МС думите "Ако някой го е страх, да си търси друга работа"

Делото "Петков": Преди ареста на Борисов свидетелка е чула в МС думите "Ако някой го е страх, да си търси друга работа"

Лаура Кьовеши е категорична, че Европейската прокуратура няма никакво отношение към задържането на Борисов - противно на внушенията на Кирил Петков

Съдът отхвърли искане на обвинението за изказване на Кьовеши относно ареста на Борисов

Съдът отхвърли искане на обвинението за изказване на Кьовеши относно ареста на Борисов

Днес тръгна делото срещу бившият премиер Кирил Петков, като според магистратите искането е неоснователно и няма да помогне за установяване на истината