23 Март, 2026

МВР отказа достъп до информация за върнатите на Турция седем турски граждани

МВР отказа достъп до информация за върнатите на Турция седем турски граждани

МВР официално отказа достъп до информация във връзка с принудително върнатите в Турция седем турски граждани с аргумента, че исканите данни не представляват обществена информация. Решението може да бъде обжалвано, предаде Нова телевизия. Припомняме, че те бяха предадени на властите в южната ни съседка при съмнителни обстоятелства.

Близките им заявиха, че мъжете са заявили желание да получат политическо убежище у нас, защото се страхуват от репресии. Припомняме, че през октомври стана ясно, че мъжете, заподозрени за връзки с движението на намиращия се в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, са предадени от България на турските власти.

Припомняме също така, че Анкара обвинява Гюлен, че е организирал опита за преврат на 15 юли. Българските медии разбраха за предаването на предполагаемите гюленисти от турските си колеги. Седемте бяха задържани в задната част на камион, докато се опитвали да избягат от България в Румъния.

Заподозрените, сред които трима полицейски началници, един университетски преподавател, един учител и един бивш журналист били задържани от българската полиция на митнически вход в камион, който бил шофиран от турски гражданин и превозвал стоки за износ.

Сподели:

Коментари (0)

МВР отчита ръст от 1325% на досъдебните производства за изборни нарушения

МВР отчита ръст от 1325% на досъдебните производства за изборни нарушения

От вътрешното министерство остават ангажирани с противодействието на нарушенията на изборните права и гарантирането на законността в изборния процес

Майката на Николай Златков: Съдебно-медицинска експертиза  за Ивайло Калушев поражда сериозни съмнения

Майката на Николай Златков: Съдебно-медицинска експертиза за Ивайло Калушев поражда сериозни съмнения

"Сериозно ли е обяснението, че вече над 1 месец не може да се установи точната дата на смъртта", пита тя

Делото "Петков": Преди ареста на Борисов свидетелка е чула в МС думите "Ако някой го е страх, да си търси друга работа"

Делото "Петков": Преди ареста на Борисов свидетелка е чула в МС думите "Ако някой го е страх, да си търси друга работа"

Лаура Кьовеши е категорична, че Европейската прокуратура няма никакво отношение към задържането на Борисов - противно на внушенията на Кирил Петков