30 Април, 2026

МВР предупреждава, че по празниците крадците се активизират

МВР предупреждава, че по празниците крадците се активизират

МВР предупреждава, че по празниците крадците се активизират, а всяка година полицията отчита увеличение на кражбите около Великден. В столицата за най-рискови се смятат кварталите от южната част на града. Затова съветът към всички е:  Бъдете внимателни!  Не обявявайте в социалните мрежи, че напускате дома си по празниците!  

Още съвети за това как домовете ни да не станат лесна плячка за крадците даде за слушателите на "Хоризонт" инспектор Иван Иванов от Столичната дирекция на вътрешните работи, като обясни, че увеличението на кражбите в топлите дни в годината и конкретно по време на Великденските празници често има връзка  с това, че хората оставят отворени врати и прозорци. "Често пъти това става съвсем неволно, тъй като те заминавайки ги забравят":  

"Нека не афишират публично, че заминават на дълъг път. Хубаво е, ако някой съсед или роднина може "да хвърля по едно око" на имота. От друга страна -  нека проверяват дали са заключили добре всичко, дали всички прозорци са плътно затворени. Да пускат сигнално-охранителната техника, ако разполагат с такава. Да не се доверяват на случайни хора, които звънят и разпитват". 

"Апелираме към гражданите, които няма да пътуват, да бъдат по-бдителни - ако чуят странни шумове (обикновено, когато се извършва взломна кражба, това често става с разбиване на патрона на входната врата), ако човек чуе подобни шумове и без да е уведомен, че се извършват ремонтни дейности, нека да провери, ако е възможно и да уведоми органите на реда", допълни Иван Иванов и уточни, че обирите в домовете най-често се извършват от престъпници, които са се специализирали в подобен род кражби, но има и криминално проявени, които без да са "специалисти", виждайки отворен прозорец или врата, особено на първите етажи, бързо се изкушават да преминат в действие.

Има два типа кражби, обясни още инсп. Иванов: "Първия тип е, когато крадците са събрали директно конкретна информация. Тогава те обикновено знаят какво търсят  - големи суми пари, оръжие, ценности - предимно злато, скъпоценни камъни.

Вторият тип кражби, които са на по-случаен принцип - тогава крадецът взема каквото прецени и каквото хване в бързината  -  обикновено, ако има на видимо място пари, но могат да изчезнат и картини, дрехи, по-скъпа черна и бяла техника".
Сподели:

Коментари (0)

Слави Ангелов: В разследването "Петрохан - Околчица" остава само една експертиза

Слави Ангелов: В разследването "Петрохан - Околчица" остава само една експертиза

"И точно от нея ще дойде следващата точка на обществено недоволство. Не че експертът няма да каже истината...", прогнозира журналистът

Съдът в Страсбург санкционира България заради безконтролно следене от ДАНС

Съдът в Страсбург санкционира България заради безконтролно следене от ДАНС

С решението си „ЕСПЧ постановява, че за целите на защитата на националната сигурност е необходимо държавите да имат закони, предоставящи на властите правомощия да събират и съхраняват информация за хора в бази данни, които не са обществено достъпни, но трябва да има ефективни гаранции срещу произвол и злоупотреба с тези правомощия"

Неясни факти и обвинения: Съдът прекрати делото срещу Петков и Божанов

Неясни факти и обвинения: Съдът прекрати делото срещу Петков и Божанов

Според магистратите "остава загадка" какво точно твърди прокуратурата срещу Кирил Петков и Божидар Божанов