30 Април, 2026

Н. Марков: Досега НСО е работила в условията на правен вакуум

Н. Марков: Досега НСО е работила в условията на правен вакуум

"Досега Националната служба за охрана е работила в условията на правен вакуум. Новият Закон за НСО би трябвало да запълни тази празнина, но действително той ще узакони нередностите, вършени досега", заяви Николай Марков, бивш офицер от Националната служба за охрана, пред БНР.

"Когато има вакуум на законодателство, регламентиращо дейността на НСО, се дава възможност на хора, които имат повече власт от други да своеволничат, включително и служители. Честа беше практиката хора, употребили алкохол, да карат, защото автомобилите на НСО не се спират за проверка. Законът за движение по пътищата изключва ли автомобилите на НСО или които и да е автомобили в държавата от спазването на Закона за движени по пътищата", пита Марков.

Той смята, че новият Закон за НСО узаконява всичко, което се е вършило досега.

"Вменени са военни и полицейски правомощия на всеки служител по силата на този закон.Същото е по отношение на широката преценка на служителите да имат законово основание да преценяват виновност на пътното платно. Това е абсурдно, защото нито един служител няма такава квалификация", коментира Николай Марков.

Сподели:

Коментари (0)

Слави Ангелов: В разследването "Петрохан - Околчица" остава само една експертиза

Слави Ангелов: В разследването "Петрохан - Околчица" остава само една експертиза

"И точно от нея ще дойде следващата точка на обществено недоволство. Не че експертът няма да каже истината...", прогнозира журналистът

Съдът в Страсбург санкционира България заради безконтролно следене от ДАНС

Съдът в Страсбург санкционира България заради безконтролно следене от ДАНС

С решението си „ЕСПЧ постановява, че за целите на защитата на националната сигурност е необходимо държавите да имат закони, предоставящи на властите правомощия да събират и съхраняват информация за хора в бази данни, които не са обществено достъпни, но трябва да има ефективни гаранции срещу произвол и злоупотреба с тези правомощия"

Неясни факти и обвинения: Съдът прекрати делото срещу Петков и Божанов

Неясни факти и обвинения: Съдът прекрати делото срещу Петков и Божанов

Според магистратите "остава загадка" какво точно твърди прокуратурата срещу Кирил Петков и Божидар Божанов