Унгарски съд осъди трима българи и афганистанец от банда за трафик на хора на по 25 години затвор за това, че са станали причина 71 мигранти - мъже, жени и деца - да се задушат в хладилен камион през 2015 г. и са изоставили превозното средство с труповете на мигрантите край австрийска магистрала.
Четиримата мъже бяха обвинени за убийството, извършено по време на пика на мигрантската криза в Европа през 2015 г.
Съдия Янош Яди от съда в град Кечкемет каза, че лидерът на организираната престъпна група е признат за "виновен в съучастие в убийство". Присъдата е на първа съдебна инстанция и подлежи на обжалване.
Телата на 59 мъже, 8 жени и 4 деца от Сирия, Ирак и Афганистан бяха открити в изоставения в Австрия камион на 26 август 2015 г. Камионът е взел бежанците от Сърбия, близо до границата с Унгария.
Час и половина след началото на пътуването, ниското ниво на кислород вече затруднявало дишането на хората и е причинило главоболие. Три часа след началото на пътуването в камиона едва ли е имало живи хора, смятат вещите лица по делото. Към този момент камионът още е бил в Унгария. Затова, макар жертвите да бяха открити в Австрия, съдебният процес се проведе в Унгария, посочва ДПА.
Още от Закон и ред
Кандидатите от ВАС за членове на антикорупционната комисия се оказаха кът
Срокът за номинации изтече вчера и на сайта на съда е качено предложението единствено за Мариана Шотева, магистрат от Пловдив
Олег Невзоров е на разпит в ОДМВР-Варна
Първите индикации, че той ще се завърне в страната, са постъпили още миналия понеделник. Той е пристигнал със самолет и е бил очакван от властите на границата
Обвиниха в шпионаж китайски гражданин у нас
По данни на прокуратурата обвиняемият е направил опит да събира информация, представляваща държавна тайна