18 Март, 2026

Пловдивстият съд решава да отстрани ли кмета Иван Тотев

Пловдивстият съд решава да отстрани ли кмета Иван Тотев

Пловдивският окръжен съд ще разгледа искането на прокуратурата за временно отстраняване от длъжност на кмета на града Иван Тотев. 

В петък Софийската градска прокуратура (СГП) поиска отстраняването му във връзка с повдигнатите обвинения срещу Тотев за престъпления по служба. Според държавното обвинение пловдивският кмет е нанесъл вреди на общината от близо 1 млн. лв., след като е дал зелена светлина за изграждането на зоокът.

Искането за отстраняването на кмета се основава на опасенията, че Тотев може да възпрепятства хода на делото. Освен това свидетелите, които предстои да бъдат разпитани, се намират в пряка йерархична зависимост от него, което също би повлияло върху събирането на доказателства по настоящото производство. Пълномощията на кмета могат да бъдат прекратени предсрочно, само ако има влязла в сила присъда. Т.е. по време на изборите Тотев отново може да изпълнява длъжността си, дори и да тече наказателно производство срещу него, освен ако няма депеша отгоре за по-продължително “временно отстраняване”.

Заседанието на съда по искането за отстраняването на пловдивския кмет е насрочено за 13.30 часа. Ако съдът постанови градоначалникът да бъде отстранен, решението може да бъде обжалвано пред по-горната инстанция в тридневен срок.

Повдигнатото обвинение срещу пловдивския кмет касае периода 30 април – 17 ноември 2014 г., когато като възложител на обществени поръчки, е нарушил служебните си задължения по повод изграждане на „Зоокът” – град Пловдив. Според обвинението, конкурсът за строителството на обекта е прекратен и след това чрез пряко договаряне поръчката се възлага на фирмата “Запрянови-03”.

Ако съдът постанови временно отстраняване на Тотев от длъжност, в срок до 2 седмици Общинският съвет трябва да реши кой от заместник-кметовете ще изпълнява временно длъжността кмет на Пловдив.

Сподели:

Коментари (0)

ВАС възобнови поръчката за боклука в столичните райони „Възраждане“, „Оборище“ и част от „Триадица“

ВАС възобнови поръчката за боклука в столичните райони „Възраждане“, „Оборище“ и част от „Триадица“

Според съда прекратяването на процедурата е било незаконосъобразно, тъй като липсват достатъчно мотиви, а и прогнозната стойност на поръчката не е била определена като пределна

САС: Защо искането за предсрочното освобождаване на Брендо не може да бъде оттеглено

САС: Защо искането за предсрочното освобождаване на Брендо не може да бъде оттеглено

В началото на миналия месец стана ясно, че шефът на затвора Борислав Чорбански е поискал предсрочното освобождаване на осъдения за наркотрафик Брендо, тъй като е изтърпял повече от половината наказание и имал данни за поправяне

4 години от ареста на Борисов, Арнаудова и Горанов - продължава дело за незаконния акт

4 години от ареста на Борисов, Арнаудова и Горанов - продължава дело за незаконния акт

Всички инстанции на българския съд обявиха арестите за незаконни