Първостепенна задача е борбата за ефективна прокуратура и за тази цел трябва реформа в обвинението. Такова мнение изрази пред БНР Любомир Авджийски от гражданската инициатива “Правосъдие за всеки”, която утре, от 12 часа, организира протест пред Съдебната палата.
По думите му сегашният проект на антикорупционния закон предвижда орган по интегритет, който събира правомощията и на сега действащи структури, който ще проверява и почтеността на висшите държавни служители, което го превръща в административен орган.
“За целта е необходимо преструктуриране на самата прокуратура чрез промени в конституцията. Необходимо е прокурор за борба с корупцията, който да е независим от главния прокурор, със статут на заместник-главен прокурор, както подуправителят на БНБ е независим от управителя, но те са в една структура”, обясни Авджийски.
“Дупката от 4 милиарда, която се отвори в КТБ, откраднати от определени кръгове в страната, е половината от бюджета на НОИ за пенсии. Говорим едновременно за такива корупционни дупки и за повишаване на пенсиите – двете неща се разминават", посочи Авджийски.
Той подчерта, че ще настояват да бъде създадена антикорупционна дирекция като в Румъния - нещо, което е постижимо за България, но голяма група политици и висши магистрати е против това, допълни той.
Още от Закон и ред
ВАС отмени решението на служебното правителство "Гюров" за спиране на процедурата по подбор на български европрокурор
Върховните магистрати постановиха, че първоначалният конкурс, проведен по време на правителството с мандата на ГЕРБ, е бил напълно законен и не подлежи на анулиране с акт на Министерския съвет.
ВАС избра Мариана Шотева за член на Комисията за противодействие на корупцията
На общото събрание на ВАС са гласувахали 70 съдии, като 44 от тях са подкрепили Шотева, 13 са били против, а 13 бюлетини са били недействителни
Евтим Костадинов: Наследниците на ДС не искат да затворим една страница от историята, която не е прочетена
Абсурдно е да говорим, че темата за досиетата трябва да остане в миналото – не всичко е открито, не всичко е осветено, казва бившият председател на Комисия по досиетата