1 Май, 2026

Прекратиха дело срещу Мария Дивизиева по давност

Прекратиха дело срещу Мария Дивизиева по давност

Софийският градски съд (СГС) е прекратил делото срещу Мария Дивизиева, която беше началник на кабинета на премиера в правителството на Пламен Орешарски. Причината за това е изтекла абсолютна давност, информира "Правен свят".

Тя беше подсъдима в процеса, свързан с проект по оперативна програма "Административен капацитет" (ОПАК), заедно с още 7 души, между които и бившият шеф на Софийския апелативен съд (САС) Веселин Пенгезов. Обвинението срещу Дивизиева бе свързано с периода от април и май 2009 г., в който тя е била ръководител на дирекция ОПАК към Министерството на финансите. Другите седмина души остават подсъдими по делото.

Миналата седмица съдийската колегия на ВСС реши да спази закона и възстанови Пенгезов на длъжността съдия в САС. Решението на колегията бе взето три месеца след като той поиска да бъде върнат на работа, защото отпадна основанието за временното му отстраняване. Пенгезов бе отстранен от длъжност по ал. 2 на чл. 230 от Закона за съдебната власт, тъй като обвинението срещу него не бяха свързани с осъществяването на съдебната власт, а за злоупотреба с евросредства. С промените в закона от лятото тази алинея отпадна. По този начин отпадна и основанието за отстраняването му. Въпреки това съдийската колегия забави решението си.

Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 г. затвор за врязалия се в автобус Илиев, когато загина лекар

Прокуратурата поиска 20 г. затвор за врязалия се в автобус Илиев, когато загина лекар

Обвиняемият буквално влетя в автобус на градския транспорт и се заби на 1 метър височина в него. Делото се гледа по съкратена процедура, след като Илиев призна фактите в обвинителния акт.

Масларова и неин "Съотборник" осъдиха Прокуратурата за 100 000 и 200 000 лева

Масларова и неин "Съотборник" осъдиха Прокуратурата за 100 000 и 200 000 лева

Πpoблeмитe нa бившaтa coциaлнa миниcтpъĸa oт ĸaбинeтa  „Cтaнишeв“ (2005 – 2009) зaпoчнaxa, вeднaгa cлeд ĸaтo ce cмeни пoлитичecĸaтa влacт  c идвaнeтo нa Борисов на власт през 2009 година

Правосъдие за всеки: Почтеността в съдебната система трябва да бъде поставена на фокус

Правосъдие за всеки: Почтеността в съдебната система трябва да бъде поставена на фокус

В новия парламент със сигурност ще се намери мнозинство, което да смени "въшките" във ВСС, смятат юристи