30 Април, 2026

Премиерът сезира прокуратурата и ДАНС за искан подкуп за "Химко"

Премиерът сезира прокуратурата и ДАНС  за искан подкуп за "Химко"

Министър-председателят Бойко Борисов сезира прокуратурата и Държавната агенция „Национална сигурност“ по твърденията за корупция, изложени в писмо до него от президента на ANJ Group Corp Ян Аронов, се съобщава на сайта на Министерски съвет:

Премиерът настоява за ефективно разследване, което да доведе до разкриване на цялата истина по случая.

По-рано днес от пресслужбата на МС съобщиха, че премиерът Борисов е отказал да се намеси в процедурата по продажба на фалиралото дружество "Химко", тъй като държавата няма собственост в тези активи. От правителствената пресслужба информираха, че преди десет дни е депозирано писмо от Ян Аронов, в което се сигнализира за корупционни практики, и премиерът е призован да се намеси. В медиите бе изнесено и писмото от инвеститора, в което се твърди, че му е поискан подкуп за сделка с "Химко".

Намеса на министър-председателя по случая би нарушила провъзгласеното в Конституцията разделение на изпълнителната и съдебната власти, категорична заявиха от пресцентъра на Министерския съвет и уточниха, че осребряването на имуществото на "Химко" се извършва от синдика Росица Томова, която "би следвало" да спазва строго изискванията на закона.

Миналата седмица бе разпространена информация, че фалиралият завод е придобит за 11,7 млн. лева от фирма, близка до депутата от ДПС Делян Пеевски.

Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 г. затвор за врязалия се в автобус Илиев, когато загина лекар

Прокуратурата поиска 20 г. затвор за врязалия се в автобус Илиев, когато загина лекар

Обвиняемият буквално влетя в автобус на градския транспорт и се заби на 1 метър височина в него. Делото се гледа по съкратена процедура, след като Илиев призна фактите в обвинителния акт.

Масларова и неин "Съотборник" осъдиха Прокуратурата за 100 000 и 200 000 лева

Масларова и неин "Съотборник" осъдиха Прокуратурата за 100 000 и 200 000 лева

Πpoблeмитe нa бившaтa coциaлнa миниcтpъĸa oт ĸaбинeтa  „Cтaнишeв“ (2005 – 2009) зaпoчнaxa, вeднaгa cлeд ĸaтo ce cмeни пoлитичecĸaтa влacт  c идвaнeтo нa Борисов на власт през 2009 година

Правосъдие за всеки: Почтеността в съдебната система трябва да бъде поставена на фокус

Правосъдие за всеки: Почтеността в съдебната система трябва да бъде поставена на фокус

В новия парламент със сигурност ще се намери мнозинство, което да смени "въшките" във ВСС, смятат юристи