30 Август, 2026

Прокуратурата погва съдия Чаналова след сигнал на френския посланик

Прокуратурата погва съдия Чаналова след сигнал на френския посланик

Специализираното звено за разследване на магистрати към Софийската градска прокуратура проверява сигнал на френския посланик Ксавие Лапер дьо Кабан срещу действия на съдията от Софийския градски съд (СГС) Румяна Ченалова.

По случая в понеделник ще заседава и Етичната комисия за Висшия съдебен съвет, съобщи БНР.

Сигналът е заради дело за несъстоятелност на две дъщерни дружества на френската компания "Белведере груп", гледано от съдия Ченалова. Случаят беше оповестен вчера от френския посланик Дьо Кабан и от изпълнителния директор на дъщерните фирми.

По повод действията на българския съд френският дипломат каза, че в българската съдебна система има "гнили ябълки", като се аргументира с действията на Ченалова, която от известно време е в търговското отделение на СГС, но доглежда наказателното дело срещу Алексей Петров и още няколко души.

Казусът е в това, че две български фирми искат откриване на производство по несъстоятелност срещу дъщерните дружества на "Белведере груп", като делото е разпределено на съдия Ченалова. Тя назначава синдика Панайот Велков - същият, който през лятото е определен - отново от Румяна Ченалова, за синдик на ТВ7 и "Нюз7" по друго производство. Въпреки че фирмите платили дълга си, Ченалова ги лишава от правото да управляват и да се разпореждат с имуществото си и дава това право на синдика.

Преди разгласяването в национален ефир, френският посланик е сигнализирал прокуратурата, Министерството на правосъдието, Висшия съдебен съвет и инспектората му и Европейската комисия.

Същевременно съдията Румяна Ченалова също е изпратила сигнал до ВСС и прокуратурата с настояване за проверка. Ще се проверява случайното разпределение на делото заради съмнения за нередности.

Министерството на правосъдието пък ще проверява дейността на синдика Панайот Велков.

Сподели:
Костадинов окончателно загуби делото срещу Паси - ВАС потвърди вината му за дискриминация и подбуждане на омраза

Костадинов окончателно загуби делото срещу Паси - ВАС потвърди вината му за дискриминация и подбуждане на омраза

„Недопустимо е депутат, лидер на мнение, историк и юрист, какъвто номинално е Костадинов, да провокира и катализира подобни злокобни процеси в социалните мрежи, при това съзнателно“, коментира адвокат Диана Драгиева

Американските документи осветяват и Борисов: 120 страници доказателства по делото „Божков“

Американските документи осветяват и Борисов: 120 страници доказателства по делото „Божков“

В документите на OFAC има засекретени доказателства, които могат да бъдат предоставени на съдията при закрито заседание

Казусът със заглушителя в "Драгалевци" - разглобяването му отнема 2-3 часа

Казусът със заглушителя в "Драгалевци" - разглобяването му отнема 2-3 часа

Ключовият въпрос е кой е разкачил устройството, защото никой няма право да го използва в градска среда

Коментари (0)