7 Юли, 2026

Прокурорската колегия на ВСС уволни софийски следовател

Прокурорската колегия на ВСС уволни софийски следовател

След над два часа дебати прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет уволни дисциплинарно софийския следовател Влади Цанков и наложи по-леки санкции на двама обвинители.

На Влади Цанков бе наложено най-тежкото дисциплинарно наказание заради бездействие и неизпълнение на служебните задължения. Дисциплинарното дело срещу него бе образувано още миналата година. Това не е първият път, когато кадровиците на Темида се занимават със следователя. Преди години той бе и разследван по обвинение за 50 000 евро подкуп, но разследването бе прекратено, защото не бе открито престъпление. По това време Цанков бе в публичен спор, по медиите, с тогавашния директор на Националното следствие Ангел Александров.

Заради забавени дела районният прокурор от Никопол Христо Киновски бе порицан, а наложената забележка на окръжния обвинител от Перник Николай Цветков бе потърдена. Колегията не наложи санкция на шефа на районната прокуратура в Сливница Румяна Раденова, защото не установи забавяне на казуси.

След спорове прокурорската колегия прехвърли незаети щатове за следователи в прокуратури, където следователите са натоварени. Пет от 11-те бройки бяха прехвърлени в спецпрокуратурата "Антимафия". Предстои да се обявят конкурси за тях.

Сподели:
ВАС избра Мариана Шотева за член на Комисията за противодействие на корупцията

ВАС избра Мариана Шотева за член на Комисията за противодействие на корупцията

На общото събрание на ВАС са гласувахали 70 съдии, като 44 от тях са подкрепили Шотева, 13 са били против, а 13 бюлетини са били недействителни

Евтим Костадинов: Наследниците на ДС не искат да затворим една страница от историята, която не е прочетена

Евтим Костадинов: Наследниците на ДС не искат да затворим една страница от историята, която не е прочетена

Абсурдно е да говорим, че темата за досиетата трябва да остане в миналото – не всичко е открито, не всичко е осветено, казва бившият председател на Комисия по досиетата

Касиерка на партия е обвинена за измами с кредити за близо милион евро

Касиерка на партия е обвинена за измами с кредити за близо милион евро

„Тя е измамила голям брой български граждани под предлог да теглят кредити от различни банкови институции, с които да кандидатстват по програма за европейско финансиране. Убеждавала ги е, че колкото по-голям е кредитът, толкова по-голяма ще бъде печалбата им“, заяви главен комисар Николай Пелтеков.

Коментари (0)