Главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че вече има механизъм, по който могат да бъдат закрити някои районни прокуратури и да бъдат разкрити териториални отделения. Това стана известно по време на заседанието на прокурорската колегия днес.
В механизма са включени всички промени, които трябва да се извършат, както кадрови, така и материално-битови. Механизмът е разработен от работна група, ръководена от зам.главния прокурор Пенка Богданова. Той ще се обсъди с ръководителите на апелативните и окръжни прокуратури в страната през следващата седмица.
В механизма не се съдържат конкретни предложения коя прокуратура да бъде закрита и къде да има териториални отделения, а решенията на практичните въпроси, които съпътстват този процес.
До разработването на механизма се стигна след решение на Конституционния съд, което позволи промяна на съдебната карта на прокуратурите в страната. В началото на октомври 2016 г. Цацаров поиска от съда тълкуване дали следва да има толкова прокуратури, колкото и съдилища, т.е. на всеки съд да отговаря съответна прокуратура, със седалище в населеното място, в което е съдът.
Още от Закон и ред
Задържаха 10 деца за убийство - подмамили 37-годишен мъж, гаврили се с него и го пребили до смърт
Жертвата живее в село до Кричим, останал е без родители още като малък - съседи и близки го описват като срамежлив и добродушен
Районна прокуратура – Благоевград разпореди допълнителна проверка на "нацисткия" скандал в Банско
Окончателната преценка дали са налице данни за извършено престъпление от общ характер ще бъде направена след приключване на проверката и анализ на всички събрани доказателства
Губим милиони от бюджета заради пробит закон: Парламентът плаща по дело на фирма, свързана с Баневи
Народното събрание дължи обезщетението, след като заедно с бившата Агенция за приватизация (сега Агенция за публичните предприятия и контрол) бяха осъдени окончателно от "Хелио-тур-с" АД