17 Март, 2026

Разследват екс-лидера на "Пегида" след патрула й в България

Разследват екс-лидера на "Пегида" след патрула й в България

Полицията в Хамбург разследва Татяна Фестерлинг, бивш лидер на националистическата формация "Пегида" заради участието й в паравоенна организация по българската граница на лов за бежанци. Разследването е открито по член 109h на Наказателния кодекс на Германия.

Според него, всеки, който склони германски граждани за служба във военна или квази-военна организация в полза на чужда държава, се наказва с наказание лишаване от свобода от 3 месеца до 5 години. 52-годишната Фестерлинг се яви на българската граница в униформа заедно с холандския активист на "Пегида" Едвин Вагенфелд в края на юни. По нейните собствени свидетелства в социалните мрежи, тя е участвала в патрул по границата заедно с паравоенната групировка "Български военен съюз Васил Левски".

"Българските приятели, които пазят територията край българо-турската граница, търсят спешно подсигуряване, по възможност от ветерани от армията или полицията", написа Фестерлинг в профила си. На снимките тя позира с маскировъчна униформа в компанията на маскирани мъже от групировката. "Мъже от Европа, този апел се отнася за вас. Без вас няма да има Крепост Европа", пише още тя.

Малко след това призивът на Фестерлинг е повторен и на митинг на ксенофобската организация Легида в Лайпциг. Това не е първото разследване срещу Фестерлинг. По-рано тази година по време на митинг на Легида тя обяви, че "гражданите трябва да хванат вилите и да изгони тези народни предатели, мразещи народа елити от парламентите, съдилищата, църквите и медиите".

Сподели:

Коментари (0)

Апелативен съд - София върна делото за предсрочно освобождаване на Брендо

Апелативен съд - София върна делото за предсрочно освобождаване на Брендо

Съдопроизводството бе инициирано от началника на Софийския затвор, който после беше временно отстранен

Самоубилият се в Бургас е футболният бос Христо Бургазлиев

Самоубилият се в Бургас е футболният бос Христо Бургазлиев

Футболният деятел и бизнесмен Христо Бургазлиев е намерен мъртъв в автомобил в Бургас. Първоначалните данни сочат самопрострелване, а полицията разследва обстоятелствата около трагедията. Собственик е и на едно от оборотните чейндж бюра в града. При извършения първоначален оглед е констатирано, че вероятно се касае за самопрострелване в областта на главата с пистолет

Емил Дечев: Няма данни за седми човек, замесен в "Петрохан". Имам по-малко информация по случая от...

Емил Дечев: Няма данни за седми човек, замесен в "Петрохан". Имам по-малко информация по случая от...

"Не съм казал, че ГДБОП трябва да разследва Пеевски. Това е оперативна обикновена проверка", заяви министърът