Софийският апелативен съд (САС) осъди бившият шеф на столичната
"Топлофикация" Валентин Димитров на три години затвор и на втора
инстанция по делото за безстопанственост, съобщи "Правен свят".
Съдът
е изменил присъдата на градския съд, като реши, че Димитров е извършил
едно продължавано престъпление в течение на няколко години, а не две,
както бе приел Софийският градски съд (СГС).
САС потвърди
оправдателаните присъди на другите подсъдими бивши членове на борда на
директорите на дружеството Илко Йоцев, Иванка Диловска, Георги Рогачев,
Георги Ненков и Пламен Василев.
Апелативният съд обаче не приема,
че щетите, нанесени от Димитров, са в размер на над 422 000 лева, а е
преценил, че то е малко - над 325 000 лева, заради което САС е намалил и
размера на уважения граждански иск от страна на "Топлофикация"-София.
Съдът
смята, че Валентин Димитров трябва да получи ефективно наказание и то
дори би трябвало да е повече от 3 години затвор, каквото му е наложил
СГС, като е приел, че надделяват смекчаващите вината обстоятелства.
САС
приема точно обратното - че превес имат отегчаващите вината на Димитров
обстоятелства, като цитира размера на разпиляно имущество, тригодишния
период, през който е извършвано престъплението, злоупотребата със
служебно положение и липсата на обществени поръчки при сключване на 17
договора за рекламни материали.
По време на делото служители на
дружеството свидетелстваха за какво са отивали парите за "представителни
разходи - бонбони, шоколади, балсамов оцет, хрян, целина, точени кори,
броколи, диетични храни, пуешко филе, дъвки, енергийни и алкохолни
напитки, сгъваема кошница, подлакътници, белачка, печка, и др. С парите
на дружеството са купени прословутите джет, лодка и джакузи.
Срещу
Димитров има и дела за валутно престъпление, за пране на пари, а
най-голямото е за длъжностно присвояване на близо 6 млн. лева, по което
Димитров получи присъда от 14 г. затвор на първа инстанция. След това
той бе оправдан от САС, но Върховният касационен съд върна делото, а от
своя страна апелативните съдии намериха пороци в обвинителния акт и
процесът стартира повторно в СГС.
Валентин Димитров е изпълнителен директор на столичната "Топлофикация" от 2002 г. до 2006 г. Тогава е уволнен след ревизия, наредена от бившия кмет на София Бойко Борисов.
Още от Закон и ред
Прокуратурата стартира проверки на мантинелите и настилките по АМ "Струма"
Действията са предприели след като в района на Мало Бучино на 25 юни ТИР навлезе в насрещното движение, помитайки предпазната мантинела, и премаза автомобил - две деца и мъж загинаха на място, а други двама души са в тежко състояние
Шеф на ВиК-Несебър и негов заместник са задържани при акция на МВР
На този етап не се дават подробности за ареста им, дали не са им повдигнати обвинения
Божанов: Хора с прякори са заграбили държавни и общински имоти във Варна след фрапантни нарушения на прокуратурата
Разкритието е направено въз основа на скандални документи, от които става ясно, че организирана престъпна група е фалшифицира нотариални актове , за да завзема имоти на държавата и общината