6 Февруари, 2026

РЗС и сие ще въртят рулетката за нов конституционен съдия

РЗС и сие ще въртят рулетката за нов конституционен съдия

Тайната договорка зад  гърба на парламента между  премиерът Бойко Борисов и лидера на  СДС  сините  да издигнат новия кандидат за конституционен съдия, а депутатите от управляващото мнозинство  да го подкрепят приключи с пълно фиаско  и множество оставки в сините редици.

Рулетката на номинациите отново се завъртя, а в кастинга за мераклии за най-елитния ни правен орган се включиха с нови идеи и предложения  и по-малките парламентарно представени партии. Остава под въпрос кой ще бие дузпата в услуга на управляващите.

ПГ на Синята коалиция, в която влизат 6 депутати от СДС, 3-мата изключени  и 5 от ДСБ взе единодушно решение да не внася и гласува никакви кандидатури за конституционен съдия.

Честта да номинира печелившия кандидат за Конституционния съд след провалите с Венета Марковска и с Петър Стоянов се падна изненадващо на Яне Янев и групата му независими депутати.

Най-вероятната кандидатура, която ще внесе РЗС като свое предложение е на проф. по граждански процес Валентина Попова. Тя е преподавател  в Юридическия факултет към СУ, автор на учебници, участвала в групи по различни законопроекти. Попова е арбитър в Търговския арбитражен съд при Националната юридическа фондация и един от най-успешните синдици у нас. 

Юристи  обаче твърдят, че трудно би излязла от списъка на синдиците, за да се съгласи да бъде част от най-елитния орган у нас. Независимо, че у нас да станеш конституционен съдия се счита за връх в  юридическата кариера, службата има и друга страна на медала - финансова. Доходите на един добър синдик са несравними с трудовото възнаграждение на един конституционен съдия. По закон един конституционен съдия получава две трети от президентската заплата, а един добър синдик е с много по-добри доходи.

В рулетката с номинации  се завъртя и името на проф. Атанас Семов, който подаде оставка като зам. председател на РЗС и е добър университетски преподавател по международно право. Пред ПИК Семов категорично отрече да участва в списъка на  номинирани, който редят бишите му съпартийци.

”Не се занимвам с политика”,  заяви проф. Атанас Семов.

Като следващ резервен вариант от РЗС  обмисляли и името на доцент Владимир Иванов, който също е преподавател по право.

След отказа на Петър Стоянов се заговори, че и в СДС оглеждат  нова кандидатура.  В рулетката с номинации се завъртя  името на проф. Божана Неделчева от Югозападния университет в Благоевград.  Ако депутатите от СДС бойкотират  партийното ръководство и  изпълнят решението си да не внасят номинации,  партийното ръководство имало уговорка с  ПГ на “Атака”.

Кастинга за конституционен съдия не е състезателен, а уговорен мач, оставен  в ръцете на малките парламентарно представени партии и независимите депутати. Тяхна е задачата да изберат  свой кандидат, а той услужливо ще бъде избран само с гласовете на депутатите от ГЕРБ.

 

Сподели:

Коментари (0)

Върнаха за шеф на НИНКН архитекта, утвърдил чинията на Бузлуджа за национален паметник на култура

Върнаха за шеф на НИНКН архитекта, утвърдил чинията на Бузлуджа за национален паметник на култура

Магистратите са отхвърлили твърденията в заповедта на Мариан Бачев за "липса на качества на служителя за ефективно изпълнение на работата - липса на способност да планира, организира и контролира дейностите, свързани с изпълнение на служебните му задължения

Експерт:  Случаят "Петрохан" е без аналог в българската история.  Ще се намерят най-малко още два трупа

Експерт: Случаят "Петрохан" е без аналог в българската история. Ще се намерят най-малко още два трупа

"Навсякъде излизаше, че сайтът е модифициран преди три дни, т.е. в деня на убийството. Това са странни неща, които се натрупват. Някой е работил върху сайтовете и то веднага“, смята той.

Министър Митов разпореди проверка във връзка с казуса "Петрохан"

Министър Митов разпореди проверка във връзка с казуса "Петрохан"

Целта е да се установи дали са получени сигнали във връзка със сдружение „Национална агенция за контрол на защитените територии“ и как институциите са реагирали на тях