Софийският районен съд (СРС) осъди "Монитор" по дело, заведено от Антоанета Цонева и Асен Генов по повод публикации, че те са плащали на протестиращи за протести срещу главния прокурор Сотир Цацаров.
Заглавието на публикацията е "Генов и Цонева в паника, не могат да съберат масовка, 50 лв. на калпак за протест срещу Цацаров". В самата статия се твърди, че "Протестна мрежа" са били на спешна спявка с командира Радан Кънев и Атанас Атанасов" и че "се е родила идеята за набиране на платена агитка — около 500 души, предимно непознати лица от провинцията, на които ще бъдат платени по 50 лв.".
Исковете, заведени от двамата, са за непозволено увреждане, като съдът приема, че твърденията в статията са лъжа и написаното уронва честта и достойнството на Цонева и Генов. Съдът е записал в решението си, че не са събрани доказателства за твърдените в статиите факти и уважава в пълен размер исковете на двамата - за по 4500 лв. Освен това съдът осъжда "Монитор" да плати разноските по делото.
"Приемам решението напълно спокойно и разумно. Смятам, че съдът трябва да играе ролята на регулатор, когато има нарушени нечии права. Решението е правилно, защото срещу протестиращите български граждани от години се води целенасочена пропагандна кампания, в която с няколко опорни точки се цели те да бъдат демотивирани и доброто им име да бъде уронено, с което да се намали доверието в техните послания. Една от най-ярките подобни опорни точки е, че те са платени. Това е пагубно, защото по този начин се убива самата идея на протеста като основан на принципни искания." Това коментира блогърът Асен Генов пред Faktor.bg.
"В личен план обмислям да съдя и други издания, защото срещу мен са изписани много неверни неща. Но в случая не е важно моето име, а е важно, че това е една целенасочена кампания , която се води срещу гражданите. В интерес на истината по време на протестите имахме данни за платени протестиращи, но те идваха от други групи от хора, с цел да запазят статуквото." добави още той.
"Определянето на обезщетението от съда съгласно разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД е по справедливост. В конкретния случай и съобразно приетите по делото доказателства съдът намира, че обезщетението следва да е в пълния претендиран размер на 4500 лв. за всеки от ищците, като съображенията за това са следните. По делото се установи както от публикациите в интернет, така и от разпита на свидетелите, че ищците са известни в обществото като участници в неформалната организация "Протестна мрежа". Същите са претърпели твърдените от тях неимуществени вреди, изразяващи се в уронване на честта и достойнството им, което се установи от показанията и на двамата разпитани свидетели.
По отношение на размера на исковете съдът намира, че претендираните обезщетения от всеки от ищците не са в прекомерен размер, за да бъдат основателни възраженията на ответника за наличието и на други публикации срещу ищците, както и липсата на обидни квалификации за ищците и личен коментар на журналиста", е записано в решението. То подлежи на обжалване пред Софийския градски съд.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес