30 Март, 2026

Съдът пусна срещу подписка задържания за графит срещу Льо Пен върху паметника на съветската армия

Съдът пусна срещу подписка задържания за графит срещу Льо Пен върху паметника на съветската армия

офийският районен съд (СРС) наложи най-леката мярка за неотклонение - подписка, на задържания в четвъртък вечер 22-годишен мъж за надраскване на паметника на съветската армия. Прокуратурата го обвини в хулиганство, поиска от съда постоянния му арест и отказа да преговаря със защитата на задържания за сключване на споразумение, съобщи "Дневник".

Съдия Албена Момчилова обаче не се съгласи с аргументите на държавното обвинение за налагане на най-тежката мярка за неоклонение. Тя съобрази чистото съдебно минало, младата възраст и представената характеристика на обвинения като културен и добър студент. Той доброволно бил предал на съда спрея си.

Решението не е окончателно и подлежи на обжалване.

"Refugees welcome Le Pen go home" ("Бежанци, добре дошли, Льо Пен, отивай си!") бе изписано на паметника на 15 ноември късно вечерта. В петък лидерът на френската крайна десница "Национален сбор" Марин льо Пен се срещна в София с председателя на "Воля" Веселин Марешки.


Съобщение, че паметникът отново е бил надраскан и че по случая има задържан, се появи на фейсбук страницата на Столичната полиция и в "Туитър" профила на руското посолство. Преди време вътрешният министър Младен Маринов даде уверение, че всекидневно автомобилен патрул на полицията, а при необходимост и пешеходни полицаи охраняват паметника.
Сподели:

Коментари (0)

Министър Дечев: Прокурор Русинова крие, че е пътувала с Петьо Еврото

Министър Дечев: Прокурор Русинова крие, че е пътувала с Петьо Еврото

По думите му ръководителят на Софийската градска многократно е споделяла един автомобил с негови познати, оглушително мълчи за връзките си бившия следовател

В Сърбия разследват смъртта на паднала от прозорец студентка в Белград

В Сърбия разследват смъртта на паднала от прозорец студентка в Белград

Тялото на 25-годишната млада жена беше открито вечерта на 26 март на платото пред Философския факултет

БОЕЦ внесе искане във ВКС във връзка с „нелегитимността на Сарафов“

БОЕЦ внесе искане във ВКС във връзка с „нелегитимността на Сарафов“

От сдружението настояват да получат "задължително тълкувателно решение по казуса с легитимността на главния прокурор