28 Юли, 2026

Съдебната власт не се интересува от реформи, мисли само за заплати

Съдебната власт не се интересува от реформи, мисли само за заплати

На фона на очакваните сблъсъци заради предстоящите промени в конституцията и Закона за съдебната власт главната тема за Висшия съдебен съвет (ВСС) остават заплатите на магистратите, както и кой колко пъти е ходил в командировка. Първото заседание на съвета след ваканцията бе доминирано от въпроса за увеличение на възнагражденията, които не са пипани от 2012 г., съобщи "Правен свят". Идеята на съвета е те да се индексират с 12% от този месец. 

За първи път от години в бюджета на системата има излишък от 5 млн. лв., се разбра на заседанието. Парите обаче не са достатъчни и трябва да се намерят още 7 млн. лв. Многократно този състав на съвета искаше допълнително пари от бюджета и дори покани на среща по темата финансовия министър Владислав Горанов. Той обаче бе категоричен, че още средства няма да се отпускат. И на вчерашното заседание ВСС не намери решение на този проблем.

Решение да се изпрати Каролина Неделчева за три дни в Париж пък стана повод за повдигане на друга щекотлива за съвета тема - командировките. Камен Иванов заяви, че някои членове на ВСС пътували повече от други, и попита дали това не е дискриминация. "Прави ми впечатление, когато навън отиват да работят 15 пъти едни и същи хора, а други не ходят повече от 2 пъти", заяви той. Представляващият ВСС Соня Найденова отвърна, че командировките били тематични и че спрямо разноските се преценявало член на коя комисия да отиде на сбирките в чужбина.

Сподели:
Нов обрат по делото за пребития полицейски шеф в Русе: съдията си направи отвод след публични атаки и натиск

Нов обрат по делото за пребития полицейски шеф в Русе: съдията си направи отвод след публични атаки и натиск

Съдия Евгений Пачиков се аргументира и за крайното си решение, като изтъква, че това е победа за адв. Методи Лалов

Съдът постанови: Постоянен арест за похитителя на Наталия

Съдът постанови: Постоянен арест за похитителя на Наталия

Прокуратурата повдигна 4 обвинения на Симеонов, като най-тежкото е за отвличане при опасен рецидив, заради което може да получи присъда и присъда "доживотен затвор"

Между 10 и 20 г. затвор или доживот заплашват пастрока на Наталия

Между 10 и 20 г. затвор или доживот заплашват пастрока на Наталия

„Съмнявам се да получи доживотен затвор, защото от европейските институции получаваме сигнали, че това наказание е нехуманно, тъй като не дава перспектива на осъдения", заяви говорителят на Окръжната прокуратура във Варна Радослав Лазаров

Коментари (0)