15 Януари, 2026

ШОК! Теглят кредит с личната карта на арестант

ШОК! Теглят кредит с личната карта на арестант

Арестант разбира, че с личната му карта е теглен кредит, докато 6 месеца е в Следствието. Той е задържан за притежание на наркотици, информира Нова ТВ.

Оказва се, че докато е в ареста, личните му данни са използвани за теглене на банков кредит. На 6 август миналата година Радослав Янушев е задържан в ареста на Националната следствена служба за притежание на наркотици. Шест месеца по-късно е освободен. През това време обаче се сдобива с кредит на свое име. Още преди да излезе от ареста, кредиторите търсят парите и от неговия работодател.

Действително справка в централния кредитен регистър показва, че на тази дата са изтеглени 2000 лв. с личните данни на Янушев. Сумата е отпусната от голяма търговска банка. Не се знае обаче на кого и с какъв документ, защото от Министерството на правосъдието уверяват, че по това време личната карта на мъжа е била заключена в касата на следствения арест. Получихме официален отговор от министерството, който потвърждава това: "Личната карта на лицето от момента на задържане до момента на освобождаване от ареста е съхранявана в каса на административната част на ареста на бул. „Г.М. Димитров” №42. Документът за самоличност е предаван само на служители на Главна дирекция "Охрана”, които осъществяват конвоя на лицето, в случаите на представяне на задържания в съдебни заседания”.

Мъжът е подал жалба в полицията. Все още не знае дали кредитът е изтеглен с оригиналната му лична карта, или с фалшива. Чуди се и как служителите на банката не са се усъмнили, след като той лично не е отишъл, за да подпише документи при тях.

От банката отказват да дадат интервю и изпратиха писмен отговор: "Банката предоставя потребителски кредити при стриктно спазване на приложимите закони и наредби. За да се кандидатства за този вид кредит, кредитоискателят задължително следва да се яви лично, да заяви искането си чрез попълване и полагане на подпис, на необходимите за целта формуляри и да се идентифицира с лична карта, при което се правят съответните проверки за валидност на документа. Усвояването на кредитите става отново с явяване на място и идентификация чрез лична карта”. От банката изчакват следствието да приключи, за да знаят дали и от кого да си търсят парите.

Мъжът се надява да изчистят името от кредитния регистър, за да не се води длъжник.

Сподели:

Коментари (0)

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Първи пред комисията трябваше да застане следователят Бойко Атанасов, но той не се яви. Бяха изслушани Десислава Пиронева, Димитър Беличев, Ивайло Илиев, Михаела Райдовска, Пламен Петков и Светлана Шопова.

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Седем кандидати подадоха документи за участие в процедурата по избора на български представител в европейската прокуратура

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

В хода на разследването служителите на реда установили жертвата – 79-годишна столичанка, която първоначално не пожелала да съдейства. Тя била измамена по класическата схема.