20 Януари, 2026

След първите 100 днес Захариева видя напредък в работата на ВСС

След първите 100 днес Захариева видя напредък в работата на ВСС

Прогрес в работата на Висшия съдебен съвет (ВСС) миситър Екатерина Захариева след след първите 100 дни начело на правосъдното ведомство. 

“Виждам напредък в работата на Висшия съдебен съвет. Най-важното е, че неговите членове вече се изслушват”, заяви тя пред БНТ.

Захариева отбеляза, че при стъпването й в длъжност като министър и председателстващ заседанието на Съвета тя била “учудена от отношението на членовете един към друг”. "Те не се изслушваха, викаха си, обиждаха се. Сега са по-толерантни, гласуват явно, няма извънредни точки",аргументира позицията си правосъдният министър.

Захариев не спести добри думи и за своя предшественик Христо Иванов, като заяви, че той е свършил много работа, а завършената от екипа му стратегия за съдебната реформа е добра.

"Работата на нашия екип е да ги придвижваме, благодаря на премиера и парламента за подкрепата. Стратегията е факт, мерките в нея са добри и трябва да я следваме", обобщи министърът на правосъдието.

Захариева коментира и евентуалната визита на експерти от Европа, които да оценят съдебната ни система. "От тях се очаква много, но сами трябва да направим реформата. Те ще направят анализ дали има механизми за независимост на отделните прокурори и прокуратурата. Анализ на вътрешната структура на прокуратурата, на начина на нейната организация. Ще прегледат и дела, които са интересни за Европа", поясни тя и уточни, че за момента няма насрочени дати, на които експертите да дойдат.

Сподели:

Коментари (0)

Експерт: Какво се случва ако нямаме служебен премиер

Експерт: Какво се случва ако нямаме служебен премиер

Списъкът от лицата по така наречената „домова книга“ е доста ограничен. Някои от хората от него вече отказаха да бъдат премиери. В такъв случай има два варианта, казва преподавателят по Конституционно право в Юридическия факултет на УНСС доц. Христо Паунов

BIRD: 500 милиона евро на Мадуро изпрани през българска банка

BIRD: 500 милиона евро на Мадуро изпрани през българска банка

Разследване на изданието сочи, че има един единствен правно отговорен посредник за движението на средствата

Единият извършител на въоръжения грабеж в Ихтиман е бил служител на охранителната фирма

Единият извършител на въоръжения грабеж в Ихтиман е бил служител на охранителната фирма

Отнетите средства са около 235 хиляди евро. Двамата нападатели са използвали оръжия - пистолет и автомат, при грабежа са отнели пистолетите на охранителите, като след това ги захвърлили