28 Февруари, 2026

Софийски съдии гневни, пращат второ писмо до ВСС

 Софийски съдии гневни, пращат второ писмо до ВСС

Съдиите от Софийски градски съд, които с писмо поискаха оставката на шефовете на най-големия съд в България, са изпратили ново писмо до Висшия съдебен съвет. 

В него те настойчиво искат Висшият съдебен съвет (ВСС) да разгледа и да се произнесе по предишното писмо, изпратено от 15 съдии от СГС, подкрепено от 26 съдии от СРС, и да изрази становище за ефективността и компетентността на управлението на СГС. Писмото е изпратено с копие до НС и до представителството на ЕК в България.

След проведеното изслушване на ръководството на съда, ВСС взе решение единствено да отправи препоръки, отнасящи се за компютърната система за разпределение на делата. Съдиите не подценяват значението на този проблем, но считат, че законосъобразното администриране на съдебните дела, осигуряването на доброто администриране на дейността на съда и авторитетът на правосъдието зависят основно от начина, по който се упражняват управленските правомощия от председателя на съда и неговите заместници.

Ето защо с писмото се настоява ВСС да се произнесе изрично има ли нарушения при разпределението на двете дела - предмет на обществено внимание, както и да вземе конкретно отношение относно събраните данни при изслушването на ръководството във връзка с поставените проблеми за ефективността и качеството на управление на съда.

Сподели:

Коментари (0)

Лъже ли кметът Васил Терзиев? Дал е на групата "Петрохан" четвърт милион лева

Лъже ли кметът Васил Терзиев? Дал е на групата "Петрохан" четвърт милион лева

Парите са превеждани в частната сметка на „Ивей“ преди, по време и след изборите за кмет на София, последният транш прави бившата жена на Терзиев

ВКС търси кой е наследникът на Нотариуса, иска помощ от гражданите

ВКС търси кой е наследникът на Нотариуса, иска помощ от гражданите

В позиция, изпратена до медиите, ръководството на Върховния касационен съд посочва, че „приема изключително сериозно и с голяма тревога твърденията на г-н Иван Брегов, според които „Мартин Божанов-Нотариуса си е намерил правоприемник“

Лечева затвърди позицията си на председател на БОК с трето решение на съда

Лечева затвърди позицията си на председател на БОК с трето решение на съда

„Българска конфедерация по кикбокс и муай тай“ оспорваше решенията по избора на Весела Лечева за председател на БОК, както и тези за избор на ново Изпълнително бюро и Контролен съвет