17 Юни, 2026

Соня Найденова: Разбра се кой е пратил SMS-а, но се прави опит да се спре дотук

Соня Найденова: Разбра се кой е пратил SMS-а, но се прави опит да се спре дотук

Не са това моите представи за авторитета на българската съдебна власт. Това каза в сутрешния блок на БНТ представляващият Висшия съдебен съвет (ВСС) Соня Найденова по повод есемес скандала, разразил се в края на миналата седмица. Искам да мога да заявя смело, че няма "къртица" във ВСС, но за да направя това, трябва да бъда убедителна пред българските граждани. За съжаление, от доста време българската съдебна система не се ползва с доверието на българските граждани. Този случай доведе до това да се влезе в режим на обяснение, но това няма как да опровергае напълно твърденията за намеса в съдебната власт, посочи тя. Самият министър-председател потвърди, че е получил този есемес, стана ясно кой е изпратил есемеса и като че ли се прави опит да се спре дотук. 

Найденова посочи още, че е притеснително постоянното въвличане на министър-председателя в този разговор и коментарите, че това е едва ли не заговор за сваляне на премиера и правителството. Ако има такава ситуация, има достатъчно други служби, които да се грижат за националната сигурност, самият министър-председател има достатъчно сили да се защитава. А ние във ВСС трябва да гледаме нашия си двор и да видим докъде стига нашето участие в случая.

Трябва да направим необходимото в тази критична ситуация с решителни действия, подчерта Соня Найденова. Тя призова всички членове на ВСС да предоставят разпечатки от мобилните си телефони от деня, в който Лозан Панов огласи есемеса от премиера Бойко Борисов. Тези разпечатки могат да докажат кой не стои тази кореспонденция. От там нататък получателят на съобщението и препращащият го към министър-председателя да си направят изводи какво доверие градят помежду си, каза представляващият ВСС. Въпросът е кой започна цялата тази ситуация и какъв е замисълът. Когато не знаем цялата истина, винаги могат да вървят спекулации и да се злоупотребява, заяви още Соня Найденова, като уточни, че за себе си няма удовлетворителен отговор за това кой стои зад есемес скандала.

Сподели:
Съдът в Монтана отмени отстраняването на кмета на Лом

Съдът в Монтана отмени отстраняването на кмета на Лом

В края на  май Районният съд в Лом постанови Цветан Петров да бъде временно отстранен от длъжност

Бивш шеф на "Митница-Пловдив" отива на съд за злоупотреба с власт

Бивш шеф на "Митница-Пловдив" отива на съд за злоупотреба с власт

Съдопроизводството е започнало по обвинителен акт на Софийската градска прокуратура, внесен в съда през юни

Институтът за пътна безопасност праща първи министър на Радев на гл. прокурор

Институтът за пътна безопасност праща първи министър на Радев на гл. прокурор

Повод за острата реакция стана гостуването на арх. Иван Шишков в сутрешния блок на bTV, където организацията критикува пълното отсъствие на неудобни въпроси от страна на водещите

Коментари (0)