9 Май, 2026

Спецсъдът оправда полицаите по делото "Палките"

Спецсъдът оправда полицаите по делото "Палките"

Специализираният съд оправда 11-те бивши полицаи по знаковото дело "Палките", съобщи за "24часа" техният адвокат Иван Главчев. 9 от подсъдимите бяха служители на " Магистрална полиция" в Пазарджик, а двама са от Пловдив. 

Те бяха задържани през лятото на 2011г. и обвинени в участие в организирана престъпна група за взимане на подкупи от водачи в условията на продължаващо престъпление. Тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов нарече операцията "Палките". Според обвинението задържаните полицаи криели парите от взетите подкупи в кухина в дръжките на служебните им палки. Беше обявено, че разследването на "Вътрешна сигурност" започнало след сигнали на рекетирани шофьори, като се твърдеше, че регистрираните случаи са повече от 1000. 

Впоследствие това се оказа силно преувеличено. За доказването на рекета бяха използвани СРС и скрити свидетели, но уликите се оказаха негодни пред съда. През годините делото три пъти беше връщано от специализирания съд на прокуратурата за допуснати процесуални нарушения. Въпреки, че престояха близо половин година в ареста подсъдимите не се признаха за виновни и твърдяха, че всичко е постановка. Оправдателната присъда може да се обжалва пред апелативния специализиран съд.

Сподели:

Коментари (0)

Операция „Пангея XVIII“! ГДБОП свали 4 сайта за фалшиви лекарства

Операция „Пангея XVIII“! ГДБОП свали 4 сайта за фалшиви лекарства

Сред най-сериозните случаи е нелегална фабрика за производство на медикаменти в България.

Съдия се оттегли от дело срещу Волгин, възхвалявал Народния съд

Съдия се оттегли от дело срещу Волгин, възхвалявал Народния съд

Жертви на комунизма загубиха и на втора инстанция колективното дело срещу евродепутата, който изрази носталгия по така наречения Народен съд

ВСС с изтекъл мандат кадрува на скорост: 26 съдилища без шефове, политици негодуват

ВСС с изтекъл мандат кадрува на скорост: 26 съдилища без шефове, политици негодуват

Въпреки призивите за мораториум, кадровиците отварят нови процедури, а съмненията за зависимости в системата се засилват