Конституцията е предвидила еднакъв правен статут в правния статус на т.нар. "трима големи" – председателите на върховните съдилища и главния прокурор, заяви пред БНР Наталия Киселова, преподавател по конституционно право, по повод информации, че в Министерството на правосъдието се подготвя питане до Конституционния съд дали друга институция извън прокуратурата може да води разследване срещу главния прокурор и председателите на върховните съдилища.
„В този смисъл и Конституцията към настоящия момент ни казва, че те се освобождават от длъжност на едни и същи основания, които са основания за всички магистрати. Въпросът тук е трябва ли да има различен ред, по който да бъдат отстранявани от длъжност. Защото то може да е за предполагаемо престъпление, поради фактическа невъзможност, поради тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения от тези трима административни ръководители. В този смисъл министърът направи една крачка – говори с гилдията, но трябва да направи и втора крачка – да разговаря с политическите партии в парламента, преди да се реши как ще се постъпи“, каза Киселова пред БНР.
Тя уточни, че по този въпрос Министерският съвет е този, който може да сезира Конституционния съд.
Според Киселова редът, по който „тримата големи“ трябва да бъдат отстранявани или разследвани, трябва да бъде идентичен с другите административни ръководители.
Закон и ред
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро