От пресцентъра на държавното обвинение заявиха, че проверката е за това, дали тези разговори са действителни, т.е. дали са резултат от прилагане на специални разузнавателни средства (СРС), разрешени по предвидения в закона ред; ако публикуваната информация действително е установена по реда на Закона за СРС, какъв е нейният източник (досъдебно производство, оперативно дело) и каква е била доказателствената цел за събирането на тези данни.
В зависимост от отговорите на тези въпроси ще бъде взето решение за по-нататъшните действия на прокуратурата, се казва още в съобщението.
Става дума за информация, която се появи в няколко интернет сайта, откъдето съобщават, че са получи файл от поща boikocvetanov@net.hr с изпращач „Naiden Boikov”. PDF файлът бил придружен от думите: „Истината винаги излиза наяве”, пише dir.bg.
Споменават се имената на двама членове на ВСС - бившият зам.-главен прокурор Камен Ситнилски и Румен Боев, окръжен и апелативен прокурор на два града. Те бяха избрани от квотата на прокуратурата. От разговорите излиза, че те са били назначени чрез манипулиране на избора.
От разговорите излиза също, че двамата прокурори са обсъждали със свои колеги да гласуват за двамата бъдещи членове на ВСС.
Информацията съдържа само текстови файл, няма прикачен звуков. Твърди се обаче, че стенограмите са от автентични СРС-та, като за доказателство са посочени мобилните телефони на участниците в разговорите.
ВСС реагира своевременно със своя позиция по казуса:
"ВСС изразява безпокойство във връзка с публикуван в електронните медии материал, в който се твърди, че са цитирани стенограми от приложени СРС-та спрямо магистрати и се правят коментари относно моралните качества на настоящи членове на ВСС и действащи съдии и прокурори.
ВСС намира, че този материал с неясен произход уронва не само авторитета на цитираните в него лица, но и на цялата съдебна система, поради което очакваме компетентните институции да извършат проверка по изнесените данни".
Още от Закон и ред
Евтим Костадинов: Наследниците на ДС не искат да затворим една страница от историята, която не е прочетена
Абсурдно е да говорим, че темата за досиетата трябва да остане в миналото – не всичко е открито, не всичко е осветено, казва бившият председател на Комисия по досиетата
Касиерка на партия е обвинена за измами с кредити за близо милион евро
„Тя е измамила голям брой български граждани под предлог да теглят кредити от различни банкови институции, с които да кандидатстват по програма за европейско финансиране. Убеждавала ги е, че колкото по-голям е кредитът, толкова по-голяма ще бъде печалбата им“, заяви главен комисар Николай Пелтеков.
Мартин Димитров: Два месеца Комисията по досиетата мълчи - кои в новата власт са свързани с ДС
До сега проверките са правени в рамките на месец, трябва да си свършат работата, независимо че „Прогресивна България“ иска да ги закрие, казва депутатът