Мажоритарният собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев може и да не бъде съден като организатор на престъпна група, която е присвоила пари от банката. Това съобщава в петък сайтът "Съдебни репортажи", като се позовава на член 31 от Закона за екстрадицията и европейската заповед за арест.
Според него лицето, предадено от друга държава, може да бъде съдено само за престъплението, за което е предадено. Освен ако е последвало съгласие на другата държава за съденето му и за друго престъпление, извършено преди предаването му. Цветан Василев стана обвиняем задочно на 28 юли 2014 година (съобщението за това беше разпространено на рождения му ден няколко дни по-късно - 12 август) за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай. "Началното му обвинение е за това, че през периода от м. декември 2011 г. до 19.06.2014 г. умишлено е склонил Маргарита Петрова /главен касиер/ и Орлин Русев /изпълнителен директор/, да се разпоредят със сумата от 206 милиона лева.", пише в съобщението на прокуратурата.
В четвъртък от държавното обвинение обявиха, че са прехвърлили делото в Специализираната прокуратура, защото по разследването има данни, че Василев е ръководил престъпна група от 13 души, които в период от 2009 до 2014 година (прави впечатление увеличеният период на действие), която е създадена "с користна цел за извършване на длъжностни престъпления". От прокуратурата нямаха информация какво се случва с искането за екстрадирането на Василев и очакваха данни от външното министерство.
Вчера се появи информация, че случаят е висящ пред второинстанционния съд в Сърбия, след като първата инстанция е разрешила връщането на банкера у нас. Ден по-късно обаче адвокатът му Константин Симеонов обяви пред Нова телевизия, че на 7 юни съдът е върнал казуса за ново разглеждане пред първоинстанционния съд. Последната дума има министъра на правосъдието, когато случаят стигне до него.
Още от Закон и ред
Костадинов окончателно загуби делото срещу Паси - ВАС потвърди вината му за дискриминация и подбуждане на омраза
„Недопустимо е депутат, лидер на мнение, историк и юрист, какъвто номинално е Костадинов, да провокира и катализира подобни злокобни процеси в социалните мрежи, при това съзнателно“, коментира адвокат Диана Драгиева
Американските документи осветяват и Борисов: 120 страници доказателства по делото „Божков“
В документите на OFAC има засекретени доказателства, които могат да бъдат предоставени на съдията при закрито заседание
Казусът със заглушителя в "Драгалевци" - разглобяването му отнема 2-3 часа
Ключовият въпрос е кой е разкачил устройството, защото никой няма право да го използва в градска среда