28 Февруари, 2026

Цветан Василев размаха конституцията, не иска "мач с една врата", а правов ред

Цветан Василев размаха конституцията, не иска "мач с една врата", а правов ред

Дружеството на Цветан Василев "Бромак", чрез което той притежава мажоритарния дял в останалата без лиценз Корпоративна търговска банка (КТБ), оспорва подготовката на ново извънредно законодателство, с което в банката да се вкара временен синдик, пише "Дневник".

В писмо до председателя на Народното събрание, президента, премиера и Еврокомисията адвокатите на Василев излагат правни аргументи срещу промяната в закона, която ще позволи въвеждането на синдик в банката, преди да е започнала процедурата по несъстоятелност. Измененията бяха инициирани от премиера Бойко Борисов миналата седмица, когато той обяви, че имуществото на банката се разграбва с мълчаливото съгласие на назначените от БНБ квестори. Всички парламентарни групи подкрепиха промяната в законодателството и участваха в подготовката на новите текстове. Очаква се те да бъдат гласувани утре в пленарната зала като част от измененията в Закона за банковата несъстоятелност, вече приети на първо четене.

Според адвокатите на Василев процедурата противоречи на конституцията, европейското законодателство и правовия ред. Те напомнят, че във Върховния административен съд има висящо дело срещу отнемането на лиценза на КТБ и докато то не приключи, банката не може да влезе в процедура по несъстоятелност, която предполага назначаване на синдик.

Изтъква се, че и сега квесторите имат задължението да опазват имуществото на банката в интерес на кредиторите й. Освен това държавата оказвала натиск на съда да се произнесе в нейна полза, защото е най-големият кредитор. Задава се и въпросът какво ще се случи с актовете на временния синдик, ако ВАС впоследствие отмени отнемането на лиценза на банката.

В становището новата законодателна инициатива се сравнява с промяна в правилата на футболен мач на полувремето, след което той продължава само на една врата.

Сподели:

Коментари (0)

Лъже ли кметът Васил Терзиев? Дал е на групата "Петрохан" четвърт милион лева

Лъже ли кметът Васил Терзиев? Дал е на групата "Петрохан" четвърт милион лева

Парите са превеждани в частната сметка на „Ивей“ преди, по време и след изборите за кмет на София, последният транш прави бившата жена на Терзиев

ВКС търси кой е наследникът на Нотариуса, иска помощ от гражданите

ВКС търси кой е наследникът на Нотариуса, иска помощ от гражданите

В позиция, изпратена до медиите, ръководството на Върховния касационен съд посочва, че „приема изключително сериозно и с голяма тревога твърденията на г-н Иван Брегов, според които „Мартин Божанов-Нотариуса си е намерил правоприемник“

Лечева затвърди позицията си на председател на БОК с трето решение на съда

Лечева затвърди позицията си на председател на БОК с трето решение на съда

„Българска конфедерация по кикбокс и муай тай“ оспорваше решенията по избора на Весела Лечева за председател на БОК, както и тези за избор на ново Изпълнително бюро и Контролен съвет