1 Май, 2026

Вадят таен свидетел срещу 3-мата сирийци, обвинени в съпричастност към ИД

Вадят таен свидетел срещу 3-мата сирийци, обвинени в съпричастност към ИД

ДАНС предлага на спецсъда да разпита свидетел с тайна самоличност по делото срещу тримата мъже, които искали да се присъединят към Ислямска държава, съобщава БТА.

Припомняме, в Специализирания наказателен съд се гледа делото срещу трима сирийци - Алмохаммад Абдулхамид, Ал Абдалах Фади и Ал Фанди Ясим, заподозрени, че са пътували през България за Турция, за да се присъединят към "Мюсюлмански братя" и "Ислямска държава".

Те са със статут на бежанци в Германия. В началото на годината тримата тръгнали от Германия през Гърция и Турция към Сирия с цел да се включат в редиците на терористичните организации - "Мюсюлмански братя" и ИДИЛ. На 5 февруари пристигнали в Гърция, но не успели да преминат през гръцко-турската граница. Затова влезли в България с автобус до Пловдив.

В съдебното заседание бяха представени две писма от агенцията, от които става ясно, че свидетел е готов да даде показания. Адвокатите обаче смятат, че няма смисъл самоличността му да бъде запазена в тайна, тъй като става дума за човек, който е бил в килията с тримата мъже и те знаят кой е. Затова съдът даде две седмици прокуратурата да уточни каква защита иска свидетелят.

В килията на тримата мъже са намерени и 5 телефона. Те са открити вчера. Спецсъдът назначи техническа експертиза, за да бъде установено каква комуникация са водили.

Прокуратурата настоя и за разпит на свидетел, който да изясни целта на пътуването на тримата сирийци. Прокурорът обаче твърди, че свидетелят се страхува за здравето и живота си и по тази причина настоя да бъде разпитан като защитен свидетел.

Защитата, в лицето на адвокат Рангелов, подчерта, че няма нужда свидетелят да бъде разпитван със статут на защитен, тъй като ставало въпрос за т.нар. "Камерен агент", който е бил вкаран при тях, за да извлече някаква информация и те го познават.

"Справката излишно се проточва, че той е пребивавал при тях в килията", подчерта адвокат Рангелов. По думите му, при всички случаи въпросният свидетел е влязъл с друго име, а не със собственото си, но те знаят кой е той.

Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 г. затвор за врязалия се в автобус Илиев, когато загина лекар

Прокуратурата поиска 20 г. затвор за врязалия се в автобус Илиев, когато загина лекар

Обвиняемият буквално влетя в автобус на градския транспорт и се заби на 1 метър височина в него. Делото се гледа по съкратена процедура, след като Илиев призна фактите в обвинителния акт.

Масларова и неин "Съотборник" осъдиха Прокуратурата за 100 000 и 200 000 лева

Масларова и неин "Съотборник" осъдиха Прокуратурата за 100 000 и 200 000 лева

Πpoблeмитe нa бившaтa coциaлнa миниcтpъĸa oт ĸaбинeтa  „Cтaнишeв“ (2005 – 2009) зaпoчнaxa, вeднaгa cлeд ĸaтo ce cмeни пoлитичecĸaтa влacт  c идвaнeтo нa Борисов на власт през 2009 година

Правосъдие за всеки: Почтеността в съдебната система трябва да бъде поставена на фокус

Правосъдие за всеки: Почтеността в съдебната система трябва да бъде поставена на фокус

В новия парламент със сигурност ще се намери мнозинство, което да смени "въшките" във ВСС, смятат юристи