Към прокуратурата във Варна се обръщат все повече хора с искане техни близки или съседи да бъдат настанени за лечение в психиатрията. Броят на такива дела в Районния съд е увеличен в сравнение с минали години, когато са били средно под 200, а през 2013 г. са 231.
Жалбите са най-често от съседи срещу психично болни, които живеят сами и никой не се грижи за тях. След като прокуратурата бъде сезирана, съдът трябва да разгледа делото в срок от две седмици. За миналата година принуделно са настанени за лечение 134 души. "Ако заключението на медицинската експертиза е, че лицето се нуждае от лечение, то може да бъде настанено в психиатрия най-дълго за 6 месеца, но средният престой е средно 2-3 месеца", обясни при представянето на годишния отчет на Районния съд неговият зам.-председател Яна Панева.
В Наказателното отделение на съдилището отчитат повишаване и делата за обида и клевета, като на ден постъпват по няколко жалби.
Още от Закон и ред
Министър Найденов иска среща с Кьовеши заради скандала с българския европрокурор
Правосъдният министър се интересува от позицията на европейския главен прокурор по казуса, за да бъде излъчена достойна кандидатура и безсъмнения за зависимости
Сарафов потвърди: Напускам шефски пост в НСлС, ставам редови следовател
Борислав Сарафов е подал оставка като директор на Националната следствена служба след като тя му е искане не веднъж, и последно от новия министър на правосъдието
Адв. Рангелов: Слабата работа в делото срещу прокурорския син не е само некомпетентност и небрежност
„Един от адвокатите на пострадалите, дъщерята на Илия Златанов - адвокат Минчо Спасов беше наясно със самия себе си, че така ще приключи, злощастно, бих казал, това иначе много сериозно обвинение“, коментира Людмил Рангелов