25 Февруари, 2026

ВСС отстрани временно Камен Ситнилски

ВСС отстрани временно Камен Ситнилски

Припомняме, че с неговото име се свързват не един протест пред Съдебната палата, по време на които граждани искаха оставката на висшия магистрат.

На закрито заседание днес във ВСС и след тайно гласуване беше решено Ситнилски да бъде отстранен временно от длъжност, за срок от шест месеца, заради воденото срещу него дисциплинарно производство.

Ситнилски беше в залата, но не е взел думата и не е гласувал.

На 26 юли Висшият съдебен съвет образува дисциплинарно производство срещу  Ситнилски и още двама прокурори заради изтеклите месец по-рано стенограми от техни разговори.

Публикувани извадки от разговори на Ситнилски с магистрати са от периода преди изборите за членове на ВСС миналото лято и в тях магистратите обсъждат предстоящия вот и подкрепата от и за определени кандидати.

Главният прокурор Сотир Цацаров съобщи, че записите са от СРС и те са били направени по действащо висящо наказателно производство срещу магистрат по искане на бившата ГДБОП.

Ситнилски заяви, че няма обяснение защо са разпространени тези записи.

Етичната комисия към ВСС започна проверка по случая и обяви, че има достатъчно данни за образуване на дисциплинарни производства срещу трима от участниците в разговорите - Ситнилски, Христов и окръжният прокурор на Хасково Иван Ванчев.

Ситнилски дори бе призован тактично да подаде оставка, за да не се стигне до дисциплинарното му уволнение, но той обяви, че няма намерение да се оттегля.

През последните месеци пред сградата на ВСС се събираха и протестиращи, които настояваха за оставката на Камен Ситнилски. 

 

Сподели:

Коментари (0)

Прокурорите бламираха Янкулов и си избраха „свой“ човек в София

Прокурорите бламираха Янкулов и си избраха „свой“ човек в София

Прокурорската колегия отхвърли с насмешка искането на министъра за проверка на Марин Малчев за връзки с Нотариуса и го постави начело на най-голямата прокуратура у нас

Coфийcĸият paйoнeн cъд постанови: Арестът на Благомир Коцев е незаконен

Coфийcĸият paйoнeн cъд постанови: Арестът на Благомир Коцев е незаконен

Магистратите посочиха и конкретни аргументи, въз основа на които са се произнесли по казуса с варненския кмет

Марин Малчев е новият шеф на Софийската районна прокуратура

Марин Малчев е новият шеф на Софийската районна прокуратура

СРП е с временно ръководство от началото на 2024 г., когато тогавашният районен прокурор на столицата Невена Зартова подаде оставка