27 Май, 2026

За цяла година: Прокуратурата само с две осъдителни присъди по знакови дела

За цяла година: Прокуратурата само с две осъдителни присъди по знакови дела

Прокуратурата в постигнала осъдителни присъди за корупция спрямо 17 души. Само двама от тях са по т.нар. знакови дела. За участие в организирана престъпна група 28 души са получили ефективни наказания. Съдът е признал за виновни четирима заради пране на пари. През 2015 г. е спаднал сериозно и броят на обвинителните актове, внесени в съда. Това се разбира от изготвения годишен доклад за дейността на държавното обвинение за 2015 г.,

По данни на МВР, през 2015 г. са регистрирани 107 870 престъпления, пише в доклада на прокуратурата. Над 10 % от тях са икономически правонарушения. Според данните в доклада броят на регистрираните престъпления обаче също е намалял с над 5 % спрямо 2014 г. и близо 2 % спрямо 2013 г.
Изнесената информация от отчета на държавното обвинение показва увеличение на разкриваемостта на извършителите на регистрираните престъпления. През 2015 г. разследващите органи са установили 45 281 дейци на правонарушения. Това се равнява на 4.4 пункта спрямо 2014 г. и с 4,7 пункта, спрямо 2013 г.

На фона на увеличената разкриваемост, броят на влезлите в сила осъдителни присъди са намалели през 2015 г. Съдът е постановил наказания спрямо 34 521 души през миналата година. Това е с над 4 000 по-малко в сравнение с 2014 г. и близо 7 000 спрямо 2013 г.

Като изводи в доклада е записано, че преобладават престъпленията против собствеността, които са малко над половината от общия брой. Нивото на престъпността в страната продължава да се определя от основни криминогенни фактори, сред които са високото ниво на безработица, концентрация на населението в големите градове и обезлюдяване на малките населени места.

Със значителна степен на вероятност тези фактори ще запазят интензивността си, е записано в доклада. Освен това докладът не се установя съответствие между структурата на регистрираната и на разкритата престъпност, от една страна, с тази на наказаната престъпност (т.е. на престъпленията, за които са внесени в съда прокурорски актове), от друга. Анализът на данните за регистрираната и разкритата престъпност показва, че ресурсите на органите на досъдебното производство са ангажирани най-вече по случаи, които не представляват фактическа и правна сложност, но са многобройни.

Сподели:
Пуснаха студента, задържан за трагичния случай в Благоевград

Пуснаха студента, задържан за трагичния случай в Благоевград

Разследващите се опитват да установят дали студентът, под въздействието на наркотици, е блъснал момичето през прозореца, както и каква е съпричастността му към падането на младежа, който и в момента се бори за живота си

Министър Найденов иска среща с Кьовеши заради скандала с българския европрокурор

Министър Найденов иска среща с Кьовеши заради скандала с българския европрокурор

Правосъдният министър се интересува от позицията на европейския главен прокурор по казуса, за да бъде излъчена достойна кандидатура и безсъмнения за зависимости

Сарафов потвърди: Напускам шефски пост в НСлС, ставам редови следовател

Сарафов потвърди: Напускам шефски пост в НСлС, ставам редови следовател

Борислав Сарафов е подал оставка като директор на Националната следствена служба след като тя му е искане не веднъж, и последно от новия министър на правосъдието

Коментари (0)