Само за няколко години сините панталони от брезент се превръщат в истински и хит и вече век и половина са най-масовата дреха в света – носят ги от работници до изтънчени милиардери.
Леви тръгва по стъпките на златната треска и се преселва в Сан Франциско, Калифорния, където заедно със зет си и брат си основават магазин за търговия. Продава и платове, а покрай брезента му хрумва, че златотърсачите се нуждаят от издръжливи панталони. Първият клиент, закупил джински, бил така въодушевен от покупката, че цяла нощ се шляел из града и разказвал на всекиго.
Първоначално те били кафяви, изработени от конопени влакна и се придържали от тиранти. Скоро Щраус започва да използва деним - памучен плат, който се оцветява в синьо с индиго.
През 1873 г. Щраус и Дейвис, който измисля капсите на дънките получават патент. До края на годината са продадени вече 70 500 бройки панталони и палта от материала деним. 2 фабрики произвеждат дънките. 10 год. по-късно действат вече над 535 предприятия.
През 1902 г. Щраус умира неочаквано в своята къща в Сан Франциско. Основаната през 1853 г. фирма, наречена „Леви Щраус & Ко“, оставя на своите 4 племенника, защото той самият няма деца. Погребан е в гробището „Hills of Eternity“, намиращо се в Колма, южно от Сан Франциско. И до днес обаче всеки закупен чифт дънки по света е своеобразен поклон пред Леви – бащата на дънките.
Още от От редактора
Стамболийски преди 105 години: Какво ви носим? Смърт...
С подписването на унищожителния за България Ньойски мирен договор от 27 ноември 1919 година страната ни изпада в тежка международна изолация
79 години памет за войводата Димитър Маджаров - спасителят на тракийските българи
Наричан от сподвижниците си Маришки, той е един от големите български войводи на Вътрешната македоно-одринска революционна организация и на Вътрешната тракийска революционна организация
Преди 163 години Раковски съставя своя втори план за освобождението на България
Този титан на мисълта е един от първите възрожденци прозрели зловещата имперска роля на Русия