16 Август, 2026

Агент Кирилиевич от ДС забранил да се причастяват украинци, ако не принадлежат към Московската патриаршия

Агент Кирилиевич от ДС забранил да се причастяват украинци, ако не принадлежат към Московската патриаршия
Митрополит Йоаникий

Патриарх Неофит се оказа, че не може да бъде духовен и морален авторитет сред размирните владици

Нов скандал се завихря в Българска православна църква и е на път да прерасне в международен и дипломатически. Сливенският митрополит Йоаникий, известен и като агент Кирилиевич от ДС, е разпоредил на духовниците си да не дават причастие на украинци, които не принадлежат към Московската патриаршия. 

За скандалните заповеди на владиката съобщава cerkvarium.org. Във фейсбук групата "Задругата" се е появила скандалната информация, че свещеник Евгений Янакиев от Сливенската епархия на БПЦ е отказал причастие на украинци, принадлежащи към Православната църква на Украйна, създадена от патриарх Вартоломей, а не към Московската патриаршия. Инцидентът се е случил на 9 юни в църквата "Рождество на Света Богородица" в Поморие, където се е провеждал международен фестивал на православната музика.

Присъствали на литургията свидетелстват, че митрополит Йоаникий е забранил на хората от новата Украинска църква да участват във фестивала, а също и да влизат в храма щом не са солидарни с Московската патриаршия. 

По информация на изданието, в църковните кръгове е имало възмущение от поведението му. Но владиката е известен с екстремалните си и неправославни възгледи, а свещениците русофили от неговата епархия са безнаказани и правят каквото си поискат. Епископ Йеротей, първи помощник (викарий) на сливенския митрополит потвърдил, че митрополит Йоаникий е изпратил циркулярно писмо до свещениците от епархията си, с което им забранява да допускат до причастие членове на новата Украинска православна църква. Епископ Йеротей твърди, че свещеник Евгений Янакиев не е превишил пълномощията си, а е

изпълнил заповедта на митрополита

 Въпросният Йеротей  само преди месец предизвика скандал сред вярващите, обявяваки папа Франциск  че  е “защитник на педофилите, антибългарин, йезуит и покровител на мафията”. И до днес обаче Св. синод не е реагирал срещу скверните слова на духовника.
Скандалните действия на сливенския владика са отражение и на случващото се в БПЦ. Митрополитите в Синода са разединени по отношение признаването на новата Украинска църква, а патриарх Неофит се оказа, че не може да бъде духовен и морален авторитет сред тях. На този етап няма  информация подобни циркулярни писма да са изпращани и в други епархии на БПЦ. 

Духовници коментират пред Faktor.bg, че случващото се в Сливенска епархия е копиране на действията на руския патриарх Кирил, който забрани на руснаците да се причиствяват в манастирите на  Света гора и в диоцеза на Вселенската патриаршия навсякъде по света. Разпореждането на Йоаникий, агент Кирилиевич, ясно показва, че не признава патриарх Вартоломей, независимо, че е служил с него.  Това разделяне на православните  християни на категории, в зависимост от принадлежност към Москва или Константинопол, е не само абсурд, но и извращение на Христовата вяра. Неслучайно на проведените тези дни две заседания на Св. синод най-острата реакция спрямо учредената с Томос от Патриарх Вартоломей Православна църква на Украйна е заявил Сливенският владика Йоаникий.

Сподели:
Пловдивският панаир пред последна съдебна битка: BIRD.bg разкри потенциална зависимост около делото във ВКС

Пловдивският панаир пред последна съдебна битка: BIRD.bg разкри потенциална зависимост около делото във ВКС

До 19 август финансовият министър Гълъб Донев трябва да реши дали държавата ще продължи делото, което може да се окаже последната пречка пред пълното овладяване на Панаира от Георги Гергов

Вигилантизмът при убийството на Георги Кузев от Кричим - поредният провал на институциите

Вигилантизмът при убийството на Георги Кузев от Кричим - поредният провал на институциите

Когато държавата отстъпи място на личната преценка, границата между „граждански отряди" и престъпна група се оказва несъщесвуваща

Чии интереси ще защити правителството на Радев – на гражданите или на събрата от масонска ложа „Слънце Ориент“

Чии интереси ще защити правителството на Радев – на гражданите или на събрата от масонска ложа „Слънце Ориент“

Решението за съдбата на Пловдивския панаир вече е в ръцете на финансовия министър Гълъб Донев, а действията му са тест дали  „Прогресивна България“ ще води битка с олигархията

Коментари (0)