Григор Лилов
"В Русия трябва да се създаде политическа система, която да обединява силната централна власт със силна социална държава, защото руснаците симпатизират както на монархията, така и на социализма!".
Това са думи на официалния говорител на руската православна църква - протоиерей Всеволод Чаплин, ръководител на Синодалния отдел за връзки на църквата с обществото.
На кръгла маса в Москва в четвъртък говорителят на Московската патриаршия обясни, че в контекста на симпатиите към монархията и социализма трябва "да се отстоява правото да имаме силна централна власт и социална държава, ориентирани не просто към нуждите на всеки човек, а към мнението му, към съборния глас, към колективния разум.
И издигна призив: "Държавност, справедливост и солидарност - това са трите ценности, на чиято основа трябва да се строи система, ОБЕДИНЯВАЩА МОНАРХИЯ И СОЦИАЛИЗЪМ"...
Чаплин смята, че противопоставянето срещу властта от страна на народа е идея, която е чужда на руснаците и им е била наложена отвън. "Единството на народа и властта е немислимо без вяра и именно поради това ценностите на вярата са централни", добави той.
А монархът е поставен от Бога,
както знаем от историческите аналогии.
Засега царят Путин все още не е свършил мандатите си като президент, но подготовката за официализиране на изключителната му роля май започна. Изявлението на Руската патриаршия проверява обществените настроения за това и вероятно дава тон на предвидена мащабна кампания.
Работа на руснаците си е да си редят държавата както пожелаят.
Но Църквите, религията в развитите държави е отделена от държавното управление и това е предпоставка за цивилизоваността. Другото води до онова, което знаем от времената на Светата инквизиция и котео днес виждаме в ислямския фундаментализъм. Това ме безпокои, още повече, че Чаплин е радетел за месианството на Русия и православната й църква - "Като осъзнае себе си като ключовата цивилизация в света."
Още от Хляб и пасти
Руската диверсионна заплаха за европейския отбранително-промишлен комплекс
Заради сериозните системни провокации Европа трябва да премине от реагиране на отделни инциденти към изграждане на координирана система за противодействие на диверсионните заплахи
Конгресът на САЩ вече разполага с инструмент, който наистина може да увеличи цената на войната за Русия
Проблемът от последните години е именно в това, че преговорите без достатъчен натиск не променят позицията на Русия
Вашингтон говори тайно с Москва, докато Конгресът стяга примката около Русия
Посещението на шефа на ЦРУ в Москва показва предпазливата линия на Белия дом, докато Конгресът подготвя санкционен натиск срещу Русия