28 Юли, 2026

​Веско Топалов бойкотира всички турнири под егидата на ФИДЕ

​Веско Топалов бойкотира всички турнири под егидата на ФИДЕ

Най-добрият български шахматист Веселин Топалов ще бойкотира всички състезания под егидата на Международната шахматна федерация (ФИДЕ) и Европейския шахматен съюз (ЕШС). Това обяви мениджърът му Силвио Данаилов, който е и президент на Българската шахматна федерация. 

„От 2013 г. престъпната банда на Макро (вицепрезидента на ФИДЕ Георгиос Макропулос) и приятели, която управлява ФИДЕ от 1995-а, атакува по грозен и недостоен начин българската федерация“, пише Данаилов в сайта си. Според него България е обект на преднамерена атака от страна на властниците в световния шах.

„Ние имаме една от най-активните и успешни в световен мащаб федерации с огромен принос към шахмата в последните две десетилетия. ФИДЕ и ЕШС похарчиха над 200 000 евро за съдебни дела срещу нас, въпреки че ФИДЕ е пред банкрут в резултат на некомпетентните действия на тези хора“, пише Данаилов, който визира отстраняването на родната централа от ЕШС заради подозрения в корупционни практики и източване на средства в офшорни сметки.

„Чашата преля. Заради всичко случило се дотук официално обявяваме, че бившият световен шампион Веселин Топалов няма да играе в състезания под егидата на ФИДЕ и ЕШС, докато престъпната банда на Макро и приятели не напусне тези организации“, гласи още писмото.

Така Топалов няма да участва в турнири за определяне на световния шампион или в отборните първенства, но ще продължи да играе в комерсиални турнири.

Сподели:
Димитрова стана вицешампионка при девойките до 14 г. сингъл на Тенис Европа

Димитрова стана вицешампионка при девойките до 14 г. сингъл на Тенис Европа

Българката отстъпи на финала с 3:6, 3:6 пред представителката на домакините Адамандия Хейладаки

Уличиха в допинг употреба наши сребърни медалисти и кануистка

Уличиха в допинг употреба наши сребърни медалисти и кануистка

В листата на санкционираните попадна фехтовачът Александър Костадинов, който е наказан за 4 години, считано от 18 декемри 2025 г.

Националният селекционер по волейбол за 8-ото ни място: Успяхме да надградим

Националният селекционер по волейбол за 8-ото ни място: Успяхме да надградим

"Ако тръгнем от последния мач, това е голямо разочарование. Не успяхме да се класираме. Не бих искал да правят анализ само на последния ни мач. Цялостно гледам към този турнир. Успяхме да надградим от това, което постигнахме миналата година"

Коментари (0)