13 Януари, 2026

Руската допинг коспирация за печелене на медали е доказана

Руската допинг коспирация за печелене на медали е доказана

Повече от 1000 руски спортисти от над 30 вида спорт са били част от държавно финансирана схема за допингиране в периода 2011-2015 г. Това се посочва във втората част от доклада на антидопинговата агенция (WADA), обявен от председателя ѝ - канадския юрист проф. Ричард Макларън.

Главен герой в доклада е доскорошният спортен министър на Русия Виталий Мутко, дясна ръка на президента на страната Владимир Путин.

"Не е възможно да знаем точно колко дълбока е била тази конспирация - добави Макларън. - От години международни спортни състезания са били "отвличани" от руснаци. Техните треньори и спортисти са били на несъизмеримо ниво. Спортните фенове и зрителите са били мамени", започва Макларън.

"Вече можем да потвърдим изводите от първия ни доклад, но също така и да ги поставим в по-чист фокус. Броят на въвлечените спортисти се увеличи, а също така и размерите на конспирацията. Прикриването на допингирани спортисти започва поне от 2011 г. и е продължило и след зимните олимпийски игри в Сочи през 2014 г. Прикритие, което е еволюирало през годините от контролиран хаос, към институционализирана и дисциплинирана конспирация за печелене на медали"

"Руският олимпийски отбор замърси олимпийските игри в Лондон`12 в невиждан мащаб. Картината е ясна, но не е и пълна. Имахме достъп само до малка част от доказателствата", каза още Макларън.

Той добави, че руските власти са имали безкрайни трикове за манипулиране на допингпроби. Използвали са сол или гранули от кафе, за да излъжат тестовете.

"За да се манипулират пробите, спортисти, които са се състезавали при тази схема, не са действали самостоятелно, а в организирана инфраструктура. Държавно спонсорираната схема за допингиране е била доизпипана за игрите в Лондон`12, за зимната Универсиада`13, за световното първенство по лека атлетика в Москва`13 и, разбира се, на зимните игри в Сочи`14"

"Системата е била ефективна и е позволявала на руски спортисти да се състезават под влиянието на допингиращи вещества. Много добре известни и елитни спортисти са постигали резултати под тяхно въздействие"

Сподели:

Коментари (0)

Алберт Попов си осигури втори манш в слалома само на 92 стотни след Кристоферсен

Алберт Попов си осигури втори манш в слалома само на 92 стотни след Кристоферсен

Лидерът в класирането в дисциплината слалом Тимон Хауган не успя да завърши, след като пропусна врата, българинът остана 12-ти

На крачка от подиума: Радослав Янков четвърти в Скуол, Тервел Замфиров – шести

На крачка от подиума: Радослав Янков четвърти в Скуол, Тервел Замфиров – шести

По пътя си до финалното четвърто място Янков стартира убедително, като в осминафиналите победи Санхо Ли от Република Корея

Григор Димитров загуби от белгиец, отпадна във втория кръг на тенис турнира в Бризбейн

Григор Димитров загуби от белгиец, отпадна във втория кръг на тенис турнира в Бризбейн

Най-добрият ни тенисист беше надигран от втората ракета на Белгия - Рафаел Колиньон, който се класира за четвъртък финалите